Connect with us

Polska

4 śmigłowce AW101 dla Marynarki Wojennej za 1,65 mld zł. „Bardzo ważna chwila”

Dodano

dnia

Fot. Twitter/MON

Marynarka Wojenna RP otrzyma cztery śmigłowce AW101 wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym. Wartość umowy wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym wynosi 1,65 miliarda złotych, a terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.

„Dla nas to bardzo ważna chwila i ciesze się, że w roku 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dokonujemy zakupu śmigłowców” – mówił Mateusz Morawiecki podczas swojego wystąpienia w zakładach PZL w Świdniku.

„To ważne, że mamy moment, że znaczna cześć produkcji i cały pakiet logistyczny i offsetowy będą służyły gospodarce Polskiej. Jesteśmy na dobrej drodze, by umacniać zakłady w Świdniku – to jest nasza tradycja, produkcji śmigłowców w Polsce” – kontynuował premier.

„Część produkcji będzie się odbywać tutaj. To sposób prowadzenia negocjacji, który daje coraz większy transfer technologii do Polski. Dziękuję tym, którzy o tę inwestycję zabiegali min. Mariuszowi Błaszczakowi i posłom:-Elżbiecie Kruk, Arturowi Soboniowi i Sylwestrowi Tułajewowi (parlamentarzyści z Lubelszczyzny – przyp. red.)” – dodawał szef rządu.

„Podpisaliśmy umowę, która daje szansę rozwoju PZL Świdnik. Do tej pory udało się zakupić śmigłowce dla Wojsk Specjalnych, teraz znacząco wzmacniamy zdolność do zwalczania okrętów podwodnych z powietrza. Śmigłowce będą również przystosowane do pełnienia zadań SAR” – powiedział szef MON, Mariusz Błaszczak.

„Umowa dotycząca zakupu AW101 to nie wszystko. Na początku kwietnia podpisaliśmy umowę offsetową, która zapewnia otwarcie w Łodzi licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców” – dodawał.

Nowe śmigłowce AW101 będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.