Polska

Andruszkiewicz ustanawia nagrodę „Lisa Roku” za największego fakenewsa

Dodano

dnia

fot. Endecja/Facebook

Poseł Adam Andruszkiewicz był jednym z gości programu „Minęła dwudziesta”, emitowanego na antenie TVP Info. Poseł koła Wolni i Solidarni poinformował, że ustanawia nagrodę „Lis Roku”, która trafi do twórcy „wybitnego fake-newsa”, nominowanego przez internautów.

Andruszkiewicz został poproszony przez redaktora Rachonia o komentarz do publikacji na temat rzekomego ukrywania majątku przez premiera Mateusza Morawieckiego. W opinii parlamentarzysty, mamy do czynienia z klasyczną wojną informacyjną. Poseł Wolni i Solidarni zwrócił uwagę, że temat majątku premiera miał przykryć aferę wokół spółek Polskiej Żeglugi Morskiej.

„W mojej opinii, w Polsce toczy się klasyczna wojna informacyjna. Część mediów związana z opozycją totalną przeprowadza atak na rodzinę premiera, który zrobił rozdzielność majątkową. Media napisały, że ukrywa majątek, co jest kompletną bzdurą. Przepisał legalnie część na swoją żonę, na rodzinę, kilka lat temu i miał do tego prawo. Przecież wszyscy o tym wiedzą” – przekonywał poseł Andruszkiewicz.

„Mamy wielkie afery, chociażby pytanie, gdzie jest 300 mln euro z Polskiej Żeglugi Morskiej. Pan Brzeziński w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie powiedział wprost, że spółki wyprowadzały pieniądze z PŻM-u, a teraz nie ma nawet dokumentów ponieważ zostały zniszczone. Nie ma tych pieniędzy. Nie ma 1,2 mld euro” – zwracał uwagę.

„Ja przygotowałem taką nagrodę. To będzie nagroda za fake-newsy – „Lis Roku”. Będziemy ją przyznawać razem z internautami. Będziemy wyraźnie obserwować, czym zajmują się dziennikarze. Laureata będziemy wybierać za pomocą sondy w internecie” – poinformował poseł Adam Andruszkiewicz, trzymając w dłoni maskotkę lisa.

 

Andruszkiewicz na tropie fake-newsów

Adam Andruszkiewicz sam stał się niedawno ofiarą fake newsa. Prywatne zdjęcie z siłowni,na którym pozuje w towarzystwie kolegi – Rafała Penzy – przerobiono w niekorzystny dla posła sposób. Zmanipulowaną grafikę, przedstawiającą także swastykę na koszulce jednego z mężczyzn zamieszczono w sieci. Problem w tym, że na portalu społecznościowym Twitter przerobioną fotografię udostępniali także politycy.

 

Ustawa o fake-news już wkrótce w Sejmie?

Poseł Dominik Tarczyński (Prawo i Sprawiedliwość) w wywiadzie dla Rzeczpospolitej mówił, że pracuje nad ustawą przeciwko fake-news. Jak mówił parlamentarzysta, jego projekt to kopia rozwiązań, które obowiązują w Republice Federalnej Niemiec. Projekt ustawy ma obejmować cztery strony i już wkrótce będzie przedmiotem dyskusji z władzami Prawa i Sprawiedliwości.

Exit mobile version