Connect with us

Polska

Anna Azari: trudno o nowe porozumienie z Polską, gdy obowiązuje ustawa o IPN. Czekamy na decyzję TK

SejmLog

Dodano

dnia

Pixabay.com

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, udzieliła wywiadu „Rzeczpospolitej”. Podczas rozmowy poruszana była kwestia porozumienia z Polską ws. ustawy o IPN, która wywołała kryzys dyplomatyczny pomiędzy dwoma państwami.

Rozmowę z Azari przeprowadził Jerzy Haszczyński, który pytał ambasador Izraela, czy 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim nie była dobrą okazją do wypracowania porozumienia z Polską. Azari odparła, że porozumienie w wielu dziedzinach już jest, jednak trudno wymagać go w nowych sprawach, skoro cały czas obowiązuje ustawa o IPN.

„W wielu dziedzinach jest porozumienie. Trudno jednak o jakieś nowe, gdy obowiązuje ustawa o IPN. Dlatego czekamy na decyzję Trybunału (Konstytucyjnego – przyp. red.)” – powiedziała.

Azari przyznała również, że można się spodziewać kolejnych wizyt izraelskich polityków w Polsce. „Planowane jest spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie. Nie ma jeszcze konkretnej daty, ale powinno się odbyć w tym roku” – zdradziła.

Ambasador Izraela skomentowała także medialną burzę związaną z publikacją „Times of Israel”, który podał, iż prezydent Izraela, Re’uwen Riwlin podczas Marszu Żywych w Oświęcimiu powiedział, że w Holokauście udział brało również państwo polskie. Azari zaprzeczyła, że takie słowa padły, a całe zamieszanie zostało wywołane przez błędnie zredagowany nagłówek we wspomnianym artykule.

„Błędem był nagłówek artykułu w The Times of Israel, który potem zaczęły przytaczać inne media” – powiedziała.

Cały wywiad TUTAJ.

Źródło:
Rzeczpospolita

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.