Connect with us

Polska

Departament Stanu USA zaprzecza doniesieniom o zawieszeniu współpracy z Polską – „po prostu fałszywe”

Nagroda Złotego Goebbelsa

Dodano

dnia

state.gov

We wtorek dziennikarze portalu Onet.pl poinformowali o posiadaniu dokumentów, z których miało wynikać, że prezydent Duda i premier Morawiecki zostali uznani za 'persona non grata' w Białym Domu oraz o groźbach blokady finansowania wspólnych projektów wojskowych. „Doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu są po prostu fałszywe” – oznajmiła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Andrzej Gajcy oraz Andrzej Stankiewicz przekonywali w swoim artykule, że trwa kryzys w relacjach Polska-USA. Opisali specjalne sankcje wobec Polski, które miały być efektem nowelizacji ustawy o IPN. Chodziło m.in. o ultimatum zakładające zawieszenie spotkań z polskimi politykami najwyższego szczebla do momentu przyjęcia zmian w ustawie oraz groźby cięć budżetów wojskowych.

Najpierw doniesienia zdementował Bartosz Cichocki, wiceszef polskiego MSZ. „To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju” – stwierdził w rozmowie z reporterami. Następnie do sprawy odniosła się na konferencji prasowej rzeczniczka amerykańskiego resortu spraw zagranicznych. Powiedziała w imieniu władz amerykańskich, że „Stany Zjednoczone nie zamierzają porzucić swoich zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa wobec Polski”. Potwierdziła stale istniejące wątpliwości wobec kształtu nowelizacji ustawy o IPN, lecz wieści o zawieszeniu współpracy nazwała fałszywymi. Zaznaczyła, że „Polska jest bliskim sojusznikiem w ramach NATO i to się nie zmieni”.

Autorzy artykułu podtrzymują jednak opublikowane przez siebie doniesienia twierdząc, że Departament Stanu sprostował informacje, które w ich tekście nie padły.

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.