Connect with us

Parlament Europejski

Długotrwała procedura – bez Dobromira Sośnierza podczas następnej sesji PE

Damian Małecki

Dodano

dnia

https://www.facebook.com/dobromir.sosnierz

Dobromir Sośnierz, który zostanie europosłem obejmując mandat zwolniony w wyniku złożenia rezygnacji przez Janusza Korwin-Mikke, informuje o przedłużającej się procedurze objęcia wakującego mandatu. Z powodów proceduralnych lub opieszałości urzędników świeżo upieczony europoseł nie będzie mógł reprezentować Polski podczas najbliższej sesji EP w Strasbourgu.

 

Jak informuje Dobromir Sośnierz procedura jest następująca – przewodniczący PE powinien zawiadomić niezwłocznie polski Sejm o powstaniu wakatu. Następnie Sejm kieruje zapytanie do Państwowej Komisji Wyborczej o nazwisko kandydata, który w wyborach był kolejny na liście wyborczej z której uzyskany był wakujący mandat. Po uzyskaniu odpowiedzi od PKW, Sejm wzywa wskazanego kandydata, podpisuje się odpowiednie dokumenty i informuje PE, że mamy nowego posła.

Gdzie jest problem?

Otóż Janusz Korwin-Mikke złożył rezygnację 7 lutego, ogłoszenie wakatu nąstąpiło 27 lutego, a dopiero 13 dni później informacja z PE dotarła do Kancelarii Sejmu. Podczas najbliższej sesji Polska będzie więc pozbawiona jednego głosu.

 

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Od 10 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działał w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.