Connect with us

Europa

Dublin: Ambasada RP rezygnuje z udziału w imprezie dziecięcej z powodu zaproszenia Pawła Kukiza [nagranie wideo]

Damian Małecki

Dodano

dnia

Paweł Kukiz/fot. SejmLog
Paweł Kukiz/fot. SejmLog

Kuriozalne zachowanie Ambasady RP w Dublinie – odwołano wręczanie przez ambasadora medali dziecięcym uczestnikom imprezy polonijnej organizowanej przez polską szkołę SEN oraz akademię piłkarską Blue Magic podczas dnia otwartego szkoły organizowanego w ramach 4 edycji festiwalu Polska-Eire. Według informacji dyrektora szkoły, pracownicy ambasady najpierw sugerowali odwołanie zaproszenia dla Pawła Kukiza, aktualnego posła na Sejm RP, by po odmowie wykonania tego żądania poinformować, że ambasador nie pojawi się na imprezie. Zażądano również usunięcia logo ambasady z oficjalnych plakatów promujących piknik z okazji Dnia Mamy i Rodziny.

„Kiedy Ambasada RP dowiedziała się, że będę uczestniczył w tym wydarzeniu, odwołała przyjazd ambasadora na imprezę. Ambasador miał wręczać medale dzieciom. Zrobiłem to ja, po uzgodnieniu z organizatorami. Pytałem, że może nie róbmy żadnego zamieszania i może po prostu nie przyjadę a ambasador wręczy medale. Organizatorzy odpowiedzieli: „absolutnie, niby dlaczego?” – komentował Paweł Kukiz dla naszego portalu.

„To zdarzenie jest przykre. Przy okazji wręczania nie robiłem żadnej agitacji politycznej. Nie wręczałem medali z okrzykiem „precz z systemem”, tylko po prostu cieszyłem się tym, że polskie dzieci mają możliwość bycia Polakami na obczyźnie” – dodawał.

„Rola ambasadora powinna polegać na konsolidacji różnych środowisk, bez względu na światopogląd. To ważne, żeby skupiać Polaków i osoby życzliwe Polsce na terytorium innego państwa. Niestety, zdarzyło się tak, jak się zdarzyło” – mówił Paweł Kukiz dla SejmLoga.

 

Festiwal Polska-Éire

Festiwal  Polska-Éire Festival to doroczny cykl imprez polonijnych o charakterze integracyjnym Polaków z Irlandczykami. W ramach festiwalu odbywają się w całej Irlandii dziesiątki różnego rodzaju imprez organizowanych przez liczne organizacje polonijne. W tym roku odbywa się jego IV edycja.

„Tradycją stało się, że w maju otwieramy drzwi naszej szkoły, by pokazać jaką doskonałą zabawą jest nauka w Szkole SEN. W tym roku postanowiliśmy połączyć to wydarzenie z Dniem Mamy i Rodziny” – informowała szkoła.

Już od godziny 9:00 boiska przy szkole wypełniły się piłkarzami biorącymi udział w Turnieju Piłkarskim. Od godziny 12:00 na terenach zielonych Deaf Village Centre funkcjonowało miasteczko biwakowe z  ciastami, napojami, kiełbaskami i innymi grillowymi przysmakami, dmuchanym torem przeszkód i zjeżdżalnią a także z loterią. Polscy i Irlandzcy rodzice mogli również obserwować występy artystyczne swoich pociech.

 

Udział Pawła Kukiza

Paweł Kukiz w niedzielę miał zaplanowany koncert w Dublinie. Jak poinformował podczas pikniku rodzinnego Pan Tomasz Bastkowski, dyrektor polskiej szkoły SEN (największa Polska szkoła w Irlandii, prowadząca zajęcia dla blisko 600 uczniów), gdy dowiedział się o niedzielnym koncercie, skontaktował się z Pawłem Kukizem w sprawie spotkania z Polakami podczas sobotniej imprezy festiwalowej. Swoją decyzję skonsultował uprzednio z rodzicami dzieci. Zapewne istotnym w podjęciu takiej decyzji był fakt, że Paweł Kukiz „wygrał” pierwszą turę wyborów prezydenckich w Irlandii w roku 2015. Uzyskał wtedy 6042 głosy, wyprzedzając zdecydowanie Bronisława Komorowskiego (1502 głosy) oraz Andrzeja Dudę (1229 głosów).

Turniej dziecięcy w Dublinie

źródło Paweł Kukiz FB

Ambasada RP sugerowała odwołanie zaproszenia dla Kukiza

Ambasadorem RP w Irlandii jest Pan Ryszard Sarkowicz. W służbie dyplomatycznej od 1991 roku – był konsulem do spraw prawnych, a później konsulem generalnym RP w Chicago (1997-2001) i w Sydney (2004-2009), dyrektorem Departamentu Prawno-Traktatowego w MSZ (2010-2012), stałym przedstawicielem RP przy ONZ w Nowym Jorku (2012-2014). od 2015 roku pełni funkcję ambasadora w Dublinie, powołany został na wniosek rządu Grzegorza Schetyny.

Początkowo ambasada zgodziła się na udział ambasadora, który swoją obecnością miał uświetnić imprezę i wręczać pamiątkowe medale uczestnikom i zwycięzcom turnieju piłkarskiego. Problem pojawił się później – według informacji dyrektora szkoły, pracownicy ambasady najpierw sugerowali odwołanie zaproszenia dla Pawła Kukiza, aktualnego posła na Sejm RP, by po odmowie wykonania tego żądania poinformować, że ambasador nie pojawi się na imprezie. Zażądano również usunięcia logo ambasady z oficjalnych plakatów promujących piknik z okazji Dnia Mamy i Rodziny.

 

Zgrzyt i zniesmaczenie

Jak poinformował dyrektor Bastkowski, żądania ambasady postawiły go pod ścianą. Uznał jednak, że skoro to szkoła jest inicjatorem zaproszenia posła i choć ze strony Pawła Kukiza padła propozycja odpuszczenia, co pozwoliłoby na udział ambasadora, uznał, że nie powinienen ulegać naciskom, spełnił więc żądanie usunięcia materiałów graficznych ambasady z plakatów i w zaistniałej sytuacji medale wręczył Paweł Kukiz.

 

źródło Paweł Kukiz FB

źródło Paweł Kukiz FB

Redakcja SejmLoga poprosiła ambasadę o komentarz w tej sprawie. O ewentualnej odpowiedzi będziemy informować.

Źródło:

SejmLog

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Od 8 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działa w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.