Polska

Elżbieta Rafalska: „ZUS ma świetną sytuację finansową”. Jest interpelacja Stanisława Tyszki, zawarł w niej siedem pytań

Dodano

dnia

Flickr/Kancelaria Premiera

16 kwietnia na antenie TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oświadczyła, że „ZUS ma świetną sytuację finansową”. Interpelację w tej sprawie postanowił złożyć Stanisław Tyszka, poseł Kukiz’15 oraz wicemarszałek Sejmu.

„ZUS ma świetną sytuację finansową. Co się na to składa? To, że pracuje ponad 16 mln 400 tys. Polaków, rosną wynagrodzenia, nawet obcokrajowcy, którzy dotąd pracowali w szarej strefie, odprowadzają składki” – mówiła Rafalska w programie „Minęła 20-sta”.

„Dobra koniunktura gospodarcza przekłada się na dobrą kondycję finansową zarówno FUS-u, jak i Narodowego Funduszu Zdrowia i również funduszu, który mi bezpośrednio podlega, Funduszu Pracy” – przekonywała.

„Mówimy o pieniądzach dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ta dotacja, która jest w budżecie może być przekazana albo w jednym kwartale, albo w drugim, jeżeli ta sytuacja uległaby zmianie” – dodała.

Interpelacja Tyszki

Interpelację ws. wypowiedzi Rafalskiej postanowił złożyć poseł Kukiz’15 oraz wicemarszałek Sejmu, Stanisław Tyszka.

„16 kwietnia br. stwierdziła Pani w programie telewizyjnym „Minęła 20”, że „ZUS ma świetną sytuację finansową”. Tymczasem, dotacja z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury, renty i inne świadczenia, i którym zarządza ZUS wyniosła w 2017 r. ponad 46 mld zł. Jest to największa pozycja wydatkowa w budżecie państwa. Natomiast z „Prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2018-2022”, opublikowanej w marcu 2017 r. na stronie internetowej ZUSu wynika, że deficyt FUSu będzie się co roku zwiększał (w każdym z trzech prezentowanych wariantów).  Zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych nadzór nad działalnością ZUSu sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego” – pisze Tyszka.

„W związku z powyższym zwracam się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania” – dodaje.

W interpelacji wicemarszałka Tyszki znalazło się siedem pytań. Oto one:

1. Jaka jest rzeczywista sytuacja finansowa ZUSu i FUSu?
2. Ile wyniesie w 2018 r. dotacja z budżetu państwa do FUSu?
3. Jakie działania planuje podjąć Pani Minister, aby zmniejszyć w kolejnych latach deficyt FUSu?
4. Ile wynosi ukryty dług emerytalny w postaci zobowiązania państwa do wypłaty w przyszłości świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie nabytych przez obywateli praw do tych świadczeń?
5. Jakie są koszty własne funkcjonowania ZUSu i co się na nie składa?
6. W jakiej wysokości w 2016 r. i w 2017 r. otrzymali nagrody członkowie zarządu ZUSu?
7. W jakiej wysokości w 2016 r. i w 2017 r. otrzymali nagrody dyrektorzy oddziałów ZUSu i ich zastępcy?

Interpelację Tyszki zamieścił na swoim profilu w serwisie Facebook Paweł Kukiz.

Exit mobile version