Connect with us

Polska

Gersdorf w Niemczech: Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

małgorzata gersdorf
Małgorzata Gersdorf/fot. Platforma Obywatelska/Flickr/CC BY-SA 2.0

Prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf wygłosiła w Niemczech wykład na temat „Państwo prawa w Polsce – stracone szanse?”. Przed spotkaniem wzięła udział w konferencji prasowej, na której komentowała uchwaloną przez Sejm RP nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, procedurze wyboru I prezesa oraz obsadzania stanowisk sędziowskich w SN.

Małgorzata Gersdorf pytana o to, czy ustąpi w sporze z rządem odpowiedziała, że „będzie pierwszym prezesem na uchodźstwie”. Przekonywała także, że w tej chwili nie ma już z czego ustępować ponieważ „jest przy ścianie”.

– Co się stanie, jeśli pojawi się drugi prezes? Sędziowie nie mają wojska. Sędzia zawsze przegra z władzą. Będzie tak, jak to będzie. W tej chwili mamy pełniącego obowiązki prezesa z mojego umocowania. Pan prezydent mówi, że z jego umocowania. Nowy prezes nie zostanie wybrany jednak szybko, mimo tego przyspieszenia

– powiedziała.

– Mogę tylko trwać, trwać w tym swoim mniemaniu, że jestem I prezesem, natomiast nie ma takiej możliwości, żeby sędzia, i to jednak kobieta, według władzy stara, mogła się przeciwstawić wszystkiemu

– przekonywała.

– Jestem zdeterminowana swoją przysięgą, ponieważ jestem osobą honorową. Jednak w pewnym momencie już nic nie można będzie zrobić

– podkreślała.

Prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf podkreślała również, że w Sądzie Najwyższym znajdą się teraz osoby, o których sędziowie SN nic nie wiedzą. Nie ma więc pewności czy kandydatury będą dobre, czy też złe. Jej zdaniem forsowane zmiany kadrowe to wielka niewiadoma.

Źródło:

tvp.info, tvn24.pl

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.