Connect with us

Polska

Grzegorz Schetyna zeznawał przed komisją śledczą ds. VAT

Dodano

dnia

Grzegorz Schetyna/Fot. Platforma Obywatelska/CC BY 2.0/Flickr
Grzegorz Schetyna/Fot. Platforma Obywatelska/CC BY 2.0/Flickr

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej (PO) Grzegorz Schetyna był przesłuchiwany przez komisję śledczą ds. VAT. Były wicepremier i szef MSWiA podkreślił przed przesłuchaniem, że komisja śledcza jest wykorzystana do kampanii wyborczej.

We wtorek odbyło się przesłuchanie lidera Platformy Obywatelskiej i rozpoczęło się kilka minut po godzinie 12 i trwało z przerwami do godziny 18.

Tuż przed wejściem na posiedzenie komisji Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom, że przesłuchanie  to „przedwyborczy, polityczny spektakl”.

Ciągnące się zeznanie i brak konkretów

Zeznanie, które trwało kilka godzin raczej nie stanowiło przełomu w dalszym śledztwie na temat wyłudzenia VAT.

Szef PO zwrócił uwagę, że rząd PO-PSL również podjął walkę z uszczelnieniem systemu.

„Ale kiedy udało (nam) się już wreszcie przeprowadzić ustawy, które uszczelniały system (…), 25 lutego 2011 roku, kiedy wprowadzaliśmy odwrócony VAT na złom i na gazy cieplarniane – to przecież była pierwsza tego typu ustawa – kiedy posłowie PiS, wbrew naszym intencjom i naszej woli oczyszczenia i uszczelnienia systemu, głosowali w całości przeciw. 133 posłów głosowało przeciw, w tym Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Antoni Macierewicz czy Joachim Brudziński” – powiedział Grzegorz Schetyna.

Lider opozycji wielokrotnie zwracał uwagę, że komisja ma charakter polityczny. Dopytywał, dlaczego komisja śledcza bada jedynie lata rządów PO-PSL (2007-2015 – przyp.red), a nie wraca do rządów Prawa i Sprawiedliwości z lat 2005-2007.

Grzegorz Schetyna był wielokrotnie pytany o inne osoby np. o cele, jakie lider PO postawił ówczesnemu wiceministrowi Adamowi Rapackiemu ws. wyłudzenia VAT.

Komisja ds. VAT została powołana w lipcu 2018 roku. Jej zadaniem jest zbadanie prawidłowości i legalności działań oraz występowanie zaniedbań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa. Z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku od towaru i usług w okresie grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

Źródło:
Onet, Interia

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.