Connect with us

Europa i Świat

Historyczna wizyta papieża na Półwyspie Arabskim

Damian Fiet

Dodano

dnia

Fot. Jeffrey Bruno/Wikimedia

Ponad 130 tys. osób uczestniczyło we wtorkowej mszy odprawionej przez papieża Franciszka w Abu Zabi w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Była to pierwsza w historii wizyta Głowy Kościoła rzymskokatolickiego na Półwyspie Arabskim w relacji z islamem.

Papież Franciszek odprawił mszę na stadionie Zajed Sports City, który mieści około 45 tys. osób, ale pozostali wierni byli obecni przed obiektem. Na mszę zaproszono również 4 tys. muzułmanów.
Na mszę przybyli pracujący w Emiratach imigranci zarobkowi z około 100 krajów na świecie, głównie byli to obywatele Filip, Indii oraz Wenezueli.

Papież podczas homilii zapewnił wiernych, że ma świadomość, iż życie poza domem nie jest łatwe oraz w sytuacji, gdy odczuwa się niepewność przyszłości.

– Życie błogosławieństwami nie wymaga wielkich gestów. Spójrzmy na Jezusa: nie zostawił nic na piśmie, nie zbudował niczego imponującego. A kiedy nam powiedział, jak żyć, nie żądał wznoszenia wielkich dzieł ani byśmy się wyróżniali, dokonując niezwykłych czynów. Poprosił nas, abyśmy stworzyli jedno arcydzieło, możliwe dla wszystkich: arcydzieło naszego życia” – mówił papież.

– Nie wdawać się w kłótnie ani w spory, lecz być poddanymi wszelkiemu ludzkiemu stworzeniu ze względu na Boga i przyznawać się do wiary chrześcijańskiej – tłumaczył papież nawiązując do słów świętego Franciszka z Asyżu.

– Ani kłótnie, ani spory: w owych czasach, podczas gdy liczni wyruszali przyodziani w ciężką, zbroję, święty Franciszek przypomniał, że chrześcijanin wyrusza uzbrojony jedynie w swoją pokorną wiarę i swoją konkretną miłość – dodał papież Franciszek

Historyczna wizyta papieża

Jego 27. zagraniczna pielgrzymka miała znaczenie historyczne, ponieważ papież Franciszek jest pierwszą Głową Kościoła, który odwiedził Półwysep Arabski. W Abu Zabi papież przebywał na zaproszenie następcy tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich księcia Muhammada ibn Zajeda an-Nahajana. W trakcie audiencji w Watykanie zaprosił on Franciszka na międzynarodowe spotkanie międzyreligijne pt. „Międzyludzkie braterstwo”.

Papież odwiedził też Wielki Meczet Szejka Zajeda, założyciela i pierwszego przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz katedrę świętego Józefa, jeden z dwóch kościołów w Abu Zabi. Katedra jest parafią dla około 100 tys. osób.

Papieska wizyta odbyła się w 800. rocznicę historycznego spotkania świętego Franciszka z Asyżu z egipskim sułtanem Malikiem al-Kamilem w porcie Damietta nad odnogą Nilu w trakcie krucjat. W marcu planowana jest wizyta papieża w Maroko.

Wspólnota chrześcijan w ZEA liczy około milion osób i tworzą ją pracujący imigranci.

Źródło:

PolsatNews

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.