Connect with us

Polska

Jacek Czaputowicz: potępiamy działania Iranu poza własnym terytorium

SejmLog

Dodano

dnia

Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu

Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, otworzył w czwartek sesję plenarną konferencji bliskowschodniej, która odbywa się w Polsce. Polityk zabrał głos ws. Iranu.

Czaputowicz otworzył w czwartek sesję plenarną podczas konferencji bliskowschodniej. Podczas swojego wystąpienia nawiązał do Iranu. Przyznał, że działania tego kraju poza własnym terytorium zasługują na potępienie. Wyraził też zaniepokojenie możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu.

–  Unia Europejska i Stany Zjednoczone podzielają przekonanie o roli, którą Iran mógłby i powinien odegrać na Bliskim Wschodzie i na świecie. Jednakże jesteśmy bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami rozwoju programu atomowego Iranu, jak również doniesieniami o niekonstruktywnej roli odgrywanej przez to państwo w regionie. Jednoznacznie potępiamy również niedopuszczalne działania tego państwa poza własnym terytorium, w tym w Europie – powiedział Jacek Czaputowicz (cytat za 300polityka.pl.).

– Stabilizacja regionu, zakończenie toczących się konfliktów, zapewnienie współistnienia kultur i budowanie społeczeństw włączających te wielkie wyzwania – to jest wyzwanie społeczności międzynarodowej, by możliwie efektywnie wspierać te wysiłki na rzecz zapewnienia stabilizacji i trwałego pokoju. Źródła konfliktów na Bliskim Wschodzi są wielorakie – dotyczą one zarówno dążeń niektórych przywódców do zachowania władzy za wszelką cenę, wywodzą się również z fundamentalizmu religijnego i braku tolerancji, a także czynników systemowych takich jak naruszenie równowagi sił – dodał.

W warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu biorą udział przedstawiciele  63 krajów. Konferencja ma zakończyć się przyjęciem wspólnej deklaracji. Rozmowy podczas konferencji będą dotyczyły m.in. Iranu, wojen w Syrii i Jemenie oraz konflikcie izraelsko-palestyńskim.

 

Źródło:
300polityka.pl, TVP Info

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.