Connect with us

Polska

Konfederacja wygrała w trybie wyborczym z TVN. Stacja ma czas na odwołanie

Dodano

dnia

Konfederacja Korwin-Braun-Liroy-Narodowcy/Fot. Tomasz Kalinowski/Twitter
Konfederacja Korwin-Braun-Liroy-Narodowcy/Fot. Tomasz Kalinowski/Twitter

Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy wygrała w trybie wyborczym z telewizją TVN. Teraz stacja ma czas na odwołanie, zaś sąd w ciągu 24 godzin musi na nie odpowiedzieć.

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy wygrała proces w trybie wyborczym z telewizją TVN. Pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął z powodu felietonu, który ukazał się w głównym wydaniu „Faktów” w dniu 16 kwietnia 2019 roku. Wnioskodawcy argumentowali, że materiał w sposób celowy pomijał Konfederację, pokazując przy tym wszystkie komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nawet te, które nie zebrały wymaganej liczby podpisów.

Sąd podzielił argumentacje Konfederacji, uznając, że materiał „Faktów” był nierzetelny i wprowadzający w błąd. W decyzji sądu czytamy, że telewizja TVN musi sprostować nieprawdziwe informacje na antenie swojej stacji w trakcie trwania programu „Fakty” o godzinie 19:00.

W uzasadnieniu wyroku czytamy: „W wyemitowanym materiale podczas wyświetlania logotypów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej, Wiosny, Kukiz’15 i Lewicy Razem skomentowano, że są to „największe” komitety wyborcze. Skontrastowano je z listą „małych, czasem egzotycznych” komitetów wyborczych, po których nastąpiła wypowiedź Anny Godzwon, byłej rzeczniczki Państwowej Komisji Wyborczej, według, której „małe” komitety wyborcze, czyli takie, które „chciałby zarejestrować listy tylko w jednym okręgu” nie mają szans na zdobycie mandatu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ocenie Sądu tak skonstruowany materiał sugeruje iż istnieje podział na „większe” komitety wyborcze „mające szansę na mandat” oraz „mniejsze”, które tej szansy nie mają. Kryterium podziału, jak pośrednio wskazano w dalszej części materiału fakt zarejestrowani listy ogólnopolskiej. Taka też, w ocenie Sądu, jest jedyna wspólna cecha łącząca wymienione w grafice, przedstawiające zdaniem uczestnika postępowania „największe” komitety wyborcze. Według przedstawionych materiałów KWW Konfederacja zarejestrowało listę kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego w siódmym, a więc konstytuującym powstania ogólnopolskiego komitetu wyborczego, okręgu wyborczym 16 kwietnia 2019. Zgłoszeń natomiast dokonano w dniach 11-15 kwietnia 2019 r. Zdaniem Sądu oznacza to, że uczestnik postępowania przedstawił materiał nierzetelny i poprzez niewymienienie KWW Konfederacja wśród „największych” komitetów wyborczych należy uznać, że przedsiębrał agitację wyborczą zawierającą nieprawdziwe informacje.”

Wyrok jest nieprawomocny. Stacja TVN ma czas na odwołanie.

Czytaj także: Forum Żydów Polskich o przerobieniu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.