Connect with us

Polska

Kornel Morawiecki: Wolałbym żebyśmy polskie pieniądze wydawali na polską armię

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Kornel Morawiecki/fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu
Kornel Morawiecki/fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu

Marszałek senior był gościem Roberta Mazurka w porannym programie RMF FM. W rozmowie pojawił się wątek amerykańskich baz wojskowych, o które zabiega Polska. Kornel Morawiecki przekonywał, że byłoby to złamanie praw międzynarodowych i umów z Rosją. Polityk podkreślił, że nie widzi potrzeby lokowania wojsk USA na terenie naszego kraju.

– Patrzę z pewną rezerwą na tę inicjatywę polsko-amerykańską. Ja wolałbym żebyśmy polskie pieniądze wydawali na polską armię, na polskich żołnierzy, niż na amerykańskich. […] W dużym stopniu mam krytyczne uwagi, choć oczywiście nie znam wszystkich szczegółów, dużo mniej wiem. Zaczynimy od tego, że jak Niemcy się jednoczyły, to mocarstwa, które zgodziły się na zjednoczenie Niemiec (Polska wtedy również się zgodziła), bez warunków wstępnych, to były błędy pana prezydenta Wałęsy i premierów Mazowieckiego i Bieleckiego. To był początek lat 90. Wtedy była klauzula, że wojska NATO nie będą się przesuwać na tereny dawnych państw Układu Warszawskiego

– mówił Kornel Morawiecki.

Marszałek senior przekonywał, że każde łamanie praw międzynarodowych jest bardzo ryzykowne. Podkreślał również, że Rosjanie złamali umowę raz, kiedy zajęli Krym, ale „wcześniej myśmy bombardując Belgrad doprowadzili do oderwania Kosowa od Serbii”. Morawiecki przypomniał, że to „zachodni” świat zaczął łamać prawo międzynarodowe jako pierwszy. Jak ocenił polityk, nie widzi potrzeby lokowania amerykańskich baz w Polsce bo to „szykowanie nas do wojny”

– Starajmy się poprawić stosunki z  Rosją, starajmy się nasycić ten cały układ polityki wschodniej jakąś taką pozytywną treścią, nie szukajmy zwady tutaj

– przekonywał.

Źródło:

RMF FM

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.