Polska

Kukiz komentuje wprowadzenie opłaty emisyjnej: Gowin głosował „za”, ale się nie cieszył

Dodano

dnia

SejmLog

Paweł Kukiz skomentował decyzję Sejmu, który głosami Prawa i Sprawiedliwości przyjął ustawę wprowadzającą tzw. opłatę emisyjną. Lider Kukiz’15 twierdzi, że oznacza to wzrost cen paliwa.

„Od samego rana nie mogłem zamieścić żadnego posta, bo nie pojawiało się okienko, w którym post można wpisać. Właśnie się odblokowało, mogę już pisać ale niestety mam dla Was kiepską wiadomość…” – napisał na Facebooku Kukiz nawiązując do problemów technicznych, które w środę 6 czerwca wystąpili na Facebooku.

„Benzyna Plus została dziś przegłosowana głosami PiS – tej partii, która w kampanii przysięgała, że nie będzie podwyższać podatków. I wkrótce cena benzyny dodatkowo wzrośnie o 10 gr na litrze” – uważa lider Kukiz’15.

Paweł Kukiz zwrócił również uwagę, że „za” przyjęciem projektu głosował także Jarosław Gowin, który wielokrotnie mówił publicznie o swoich wolnorynkowych korzeniach. „Czołowy „wolnościowiec” i „republikanin” Gowin też głosował za podwyżką ale oczywiście się nie cieszył. Cóż, głód (stanowiska) nawet republikanina rzuca na kolana” – napisał poseł.

Opłata emisyjna wchodzi w życie

Za przyjęciem ustawy głosowali posłowie Zjednoczonej Prawicy w liczbie 231, zaś przeciwko opowiedziała się opozycja (199 posłów). Dwóch posłów wstrzymało się od głosowania.

„Projekt dotyczy powołania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, którego celem jest m.in. finansowanie rozbudowy infrastruktury umożliwiającej stosowanie paliw alternatywnych, tj. biokomponentów, biopaliw ciekłych, innych paliw odnawialnych, energii elektrycznej, wodoru, sprężonego gazu ziemnego (CNG) i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w transporcie, przy jednoczesnym wpływie na zmniejszenie stosowania oleju napędowego i benzyn silnikowych” – czytamy w projekcie ustawy.

Środki z opłaty w 85%. mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w 15% – do FNT. Opłata wyniesie 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju.

Czytaj także: Sejm przegłosował ustawę, która wprowadza opłatę emisyjną

Exit mobile version