Polska
Kukiz’15 proponuje zmiany w Kodeksie Pracy: „Nie wykluczajmy młodych mam”
W imieniu klubu Kukiz’15 poseł Elżbieta Zielińska złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie Pracy oraz w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Projekt ustawy dedykowany przyszłym mamom oraz przedsiębiorcom, którzy je zatrudniają.
„Ciąża to nie choroba. Chcemy innych zasad dla ZUSu, kobiet i pracodawców. W okresie pierwszych 33 dni niezdolności do pracy wypłacany będzie zasiłek chorobowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak do tej pory 100 proc. wynagrodzenia za pracę przez pracodawcę. Pracodawca będzie się czuł pewnie, będzie mógł bez obaw zatrudniać młode kobiety, a same kobiety będą mogły łączyć życie zawodowe z rodzinnym” – podkreślała posłanka.
Podczas zorganizowanej w Dniu Kobiet konferencji prasowej posłanki oraz działaczki ruchu Kukiz’15 zaprezentowały szerzej ideę zmian w Kodeksie Pracy i ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
KONSTYTUCJA DLA BIZNESU – CZY JEST W NIEJ MIEJSCE DLA KOBIETY?
„Złożyliśmy projekt zmian w Kodeksie Pracy oraz w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Niestety jest pewna niechęć wśród pracodawców, aby zatrudniać kobiety ze względu na możliwość zajścia w ciążę. Nasz projekt będzie powodował, że już od pierwszego miesiąca zwolnienia z powodu ciąży kobieta będzie w pełni opłacana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawcy będzie czuć się pewnie, a kobiety będą mogły łączyć życie rodzinne z zawodowym” – mówiła Elżbieta Zielińska.
„Przygotowaliśmy szereg inicjatyw w sprawach kobiet. Już 16 marca w Sejmie organizujemy konferencję „Konstytucja dla biznesu – Czy jest w niej miejsce dla kobiety?” Złożyliśmy też projekt ws. kobiet opiekujących się osobami niepełnosprawnymi. Działamy też w temacie przemocy w rodzinie, domagamy się od Ministerstwa Sprawiedliwości, aby to ofiary były chronione, a sprawcy izolowani!” – podkreślała posłanka Agnieszka Ścigaj.
„Zapraszamy wszystkie kobiety, które chciałyby mieć realny wpływ na rzeczywistość, aby zarejestrowały się na naszej stronie www.samorzadyzkukizem.pl Możemy wiele zmienić” – przekonywała Anna Błaszczyk, prezes gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Kukiz’15.
„Zachęcam wszystkie panie, które są związane z biznesem na konferencję 16 marca w Sejmie ws. miejsca kobiet w Konstytucji dla biznesu” – zachęcała Irmina Ochenkowska.
MAJĄ SKORZYSTAĆ PRACODAWCY
„Projektowana regulacja będzie korzystna dla pracodawców, którzy nie będą zobowiązani do wypłacania wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% wynagrodzenia, gdyż koszt świadczenia chorobowego przejmie Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który od pierwszego dnia choroby w czasie ciąży będzie wypłacać pracownicy zasiłek chorobowy” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.
„Pracodawcy nie będą obciążani obowiązkiem, który powodował do tej pory ich niechęć do zatrudniania na podstawie umowy o pracę młodych kobiet, które nie posiadają dzieci. Po proponowanych zmianach nie będą musieli martwić się o wypłatę wynagrodzenia dla kobiet, które podczas ciąży udadzą się na popularne „L4″. Całość świadczeń przejmie na siebie FUS, do którego pracodawcy wpłacają przecież składki na ubezpieczenie chorobowe. Rozsądne wydaje się zatem, by to z tych środków wypłacane były od samego początku choroby zasiłki chorobowe, co ulżyłoby nieco szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom” – podkreślają autorki projektu.
„Proponowana zmiana będzie także korzystna dla młodych kobiet, które mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę z powodów wymienionych powyżej. Zdaniem projektodawcy pracodawcy będą chętniej je zatrudniać, gdy nie będą obciążeni obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni okresu niezdolności do pracy” – przekonują w uzasadnieniu.
DEMOGRAFIA I BUDŻET
„Proponowana regulacja nie jest nowością w polskim systemie prawa. Dokładnie takie same normy obowiązują w przypadku, gdy niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem przy pracy. Wówczas od pierwszego dnia wypłacany jest zasiłek, a nie wynagrodzenie chorobowe” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.
Autorzy projektu zwracają również uwagę, że proponowane zmiany mają przynieść korzyści dla budżetu. Co prawda krótkoterminowo FUS będzie obciążony kosztami wypłaty zasiłków chorobowych dla pracownic w ciąży przez dodatkowy okres 33 dni, ale za w dłuższej perspektywie ma okazać się opłacalna dla budżetu z uwagi na wzrost zatrudnienia, a tym samym przychodów budżetu państwa.