Connect with us

Polska

Leszek Jażdżewski wydał oświadczenie po swoim przemówieniu na UW

SejmLog

Dodano

dnia

Fot. TVP Info screen

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny „Liberte”, opublikował na stronie internetowej oświadczenie ws. swojego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim. Poprzedziło ono przemówienie Donalda Tuska.

„Ten kto szuka transcendentu Absolutu w Kościele, będzie zawiedziony. Kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten, kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny” – mówił Leszek Jażdżewski podczas swojego wystąpienia na Uniwersytecie Warszawskim.

„Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody” – kontynuował redaktor naczelny „Liberte”.

Wystąpienie Jażdżewskiego zostało nazwane mianem „antyklerykalnego”, a na redaktora naczelnego „Liberte” spadła fala krytyki. Dziennikarz postanowił więc wystosować oświadczenie w tej sprawie.

„Nic nie boli tak, jak kilka słów trudnej prawdy” – napisał Jażdżewski. „To co powiedziałem na Uniwersytecie Warszawskim w wystąpieniu przewidzianym przed przemówieniem Donalda Tuska wzbudziło prawdziwy amok w prawicowym internecie” – dodał.

„Kościół wymusza na politykach gigantyczne transfery na swoją korzyść, zarabiając krocie na „odzyskanych” gruntach w sposób, który – oczywiście już po zakończeniu procederu – został uznany za sprzeczny z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny. Sama katecheza w szkołach to koszt rzędu 1,3 miliarda złotych rocznie” – ocenił.

„Polska prawica żeruje na polskiej religijności, cynicznie wykorzystując alians z episkopatem do swoich politycznych celów. Ale większość Polaków jest przeciwna angażowaniu się Kościoła w politykę. Lata rządów PiS, sklejania się tronu z ołtarzem, budzi coraz silniejszą reakcję. To nie tylko #czarnyprotest. Dziś jest więcej przeciwników katechezy w szkole niż jej zwolenników, więcej zwolenników liberalizacji aborcji niż jej zaostrzenia” – stwierdził. Cały tekst W TYM MIEJSCU.

Czytaj także: Raport Finansowy Fundacji SejmLog – 05.05.2019

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

2 komentarze

2 Comments

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.