Polska

Leszek Miller zabrał głos ws. ustawy 447. Przypomniał o umowie z USA, która reguluje roszczenia wobec Polski

Dodano

dnia

Leszek Miller, były lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, odniósł się do przyjętej przez Kongres USA ustawy 447. Były premier naszego kraju przypomniał o umowie z USA, która reguluje roszczenia obywateli tego państwa wobec Polski.

Miller odniósł się do przyjętej przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA ustawy 447, która przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu, udzielania im pomocy poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych. Głównym założeniem ustawy jest wsparcie Departamentu Stanu USA w zakresie wspomagania międzynarodowych organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu oraz kanałami dyplomatycznymi. Celem podejmowanych działań będzie pomoc w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Były lider SLD, za pośrednictwem swojego Twittera, przypomniał o umowie Polski z USA, która została zawarta w 1960 roku. Twierdzi, że obowiązujący zgodnie z nią stan prawny zwalnia Polskę z ewentualnej spłaty roszczeń.

Problem roszczeń obywateli USA wobec Polski został uregulowany umową z 16 lipca 1960. Rząd USA w zamian za odszkodowanie 40 mln ówczesnych $ przejął na siebie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń” – napisał.

 

Exit mobile version