Connect with us

Europa

Łukaszenka o „Fort Trump”: Nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych baz

Damian Fiet

Dodano

dnia

Serge Serebro,/Vitebsk Popular News

W wywiadzie z portalem Biełorusskije Nowosti prezydent Aleksandr Łukaszenka powiedział, że nie widzi potrzeby budowania baz wojskowych w Polsce. Jeśli jednak powstaną to wraz z Rosją „będzie musiał odpowiedzieć”.

– Mówiłem to ministrowi spraw zagranicznych, który występował u nas w Mińsku. Nie zamierzamy z wami walczyć. Dlatego nie trzeba tworzyć żadnych zbędnych baz. Inaczej wraz z Rosjanami będziemy musieli odpowiedzieć. Czyli też będziemy musieli coś rozmieścić, aby przeciwdziałać Państwu

– powiedział prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Jest to reakcja prezydenta Białorusi na planowaną obecność wojsk amerykańskich w Polsce. O potrzebie utworzenia „Fortu Trump” mówił w czasie wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda. Wspomniał o nim również podczas wywiadu dla stacji Polsat.

Potrzebę utworzenia stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce forsuje polski rząd. Zaniepokojenie białoruskiego prezydenta komentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wziął udział w sesji o relacjach Wschód-Zachód.

– Planowane rozszerzenie amerykańskiej obecności w Polsce to reakcja na agresywne działania Rosji, nie jest zagrożeniem dla sąsiadów

– przekonywał.

 

Łukaszenka: Jesteśmy nastawieni pokojowo, nie chcemy wojny

– Jesteśmy nastawieni pokojowo, nie chcemy wojny. Nie jesteśmy bogaci, ale nikogo nie prosimy. Sami pracujemy na swoje szczęście, sami wszystko zrobimy. Już mówiłem, że lepsze są dekady i setki lat negocjacji niż jeden dzień wojny

– podkreślał białoruski prezydent.

Aleksandr Łukaszenka podkreślał również wysiłki Mińska na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w tym regionie Europy. Przekonywał również, że polityka zagraniczna Białorusi budowana jest na podstawie oceny „realiów rzeczywistości”.

Źródło:
Biełorusskije Nowosti, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.