Connect with us

Europa

Macron odwołuje francuskiego ambasadora na Węgrzech. Powodem pochwała polityki migracyjnej Orbana

Damian Fiet

Dodano

dnia

Emmanuel Macron/ fot. en.kremlin.ru

Emmanuel Macron odwołał ze stanowiska Erica Fourniera, francuskiego ambasadora na Węgrzech. Przyczyną miała być poufna notka, która zawierała pochwały polityki migracyjnej prowadzonej przez premiera Węgier Viktora Orbana.

W notce datowanej na 18 czerwca, do której dotarł internetowy  portal śledczy Mediapart, w którym francuski ambasador przedstawiał Węgry jako „modelowy przykład” prowadzenia polityki migracyjnej. Eric Fournier uważał, że oskarżanie Orbana o populizm to jedynie wymysł mediów. Ponadto twierdził, iż francuskie media oskarżając Węgry o antysemityzm, starają się odwrócić uwagę od prawdziwego problemu, jakim jest antysemityzm społeczności muzułmańskiej w Niemczech i Francji.

 

Odpowiedź władz Francji

Prezydent Francji pytany o notkę, zaznaczył, że nie podziela poglądów ambasadora. Natomiast treść notki nie jest zgodna z oficjalną polityką Francji. Dodał, że gdyby ambasador wyznał to publicznie, zostałby odwołany w trybie natychmiastowym. Nowym francuskim ambasadorem w Budapeszcie została Pascale Andreani.

Eric Fournier był ambasadorem na Węgrzech od 2015 roku. W latach 2007-2011 był ambasadorem w Gruzji.

 

Stosunki francusko-węgierskie

Strona francuska jako zwolennik ścisłej współpracy w UE jest negatywnie skierowana wobec władz węgierskich za ich punkt widzenia w kwestii kryzysu migracyjnego. Prezydent Francji wielokrotnie zarzucał Węgrom i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej brak solidarności z Unią Europejską ws. relokacji uchodźców. Krytykował także za brak poszanowania zasad demokracji i wolności słowa.

Węgry optują za zdecydowaną  i twardą postawą w kwestii polityki migracyjnej, czego dowodem jest m.in. budowa muru na granicy z Serbią o długości ponad 155km.

Źródło:

Tvn24. pl, Rp.pl, reuters.com, constcourt.ge

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.