Connect with us

Polska

Marek Jakubiak o Komisji śledczej ds. VAT: „Według szacunków, chodzi o 320 mld złotych”

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Marek Jakubiak/fot. SejmLog
Marek Jakubiak/fot. Paweł Jaworski

Dziś rano Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Jacka Kapicę – byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej. Wobec tej informacji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało powołanie Komisji śledczej ds. VAT. Problem w tym, że taki projekt od pół roku leży w Sejmie i został zgłoszony przez klub Kukiz’15. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł Marek Jakubiak, z którym udało nam się porozmawiać

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, został złożony przez posłów 15 września 2017 roku. Wnioskodawcy postulowali, by w skład komisji weszło 9 członków, a także, by znaleźli się w niej nie tylko posłowie, ale także przedsiębiorcy ponieważ to właśnie oni wypracowywali wpływy z VAT. Szczegóły projektu przedstawiał w Sejmie poseł Marek Jakubiak.

 

Jakubiak: odpowiedzialni za wyłudzenia przed Trybunał Stanu

„Projekt Kukiz’15 został złożony już jakiś czas temu. Prawo i Sprawiedliwość nie podrze go, nie wyrzuci. Nie myślę, żeby PiS, kreujący się na poważną partię zdecydował się na taki krok bo strzeliłby sobie w kolano. Ogrom problemu i według naszych szacunków – kwota kilkuset miliardów złotych wyłudzonych z budżetu to zdecydowanie zbyt poważna sprawa, żeby zajmować się teraz sprzeczką na temat tego kto jest autorem projektu ustawy? To byłoby żenujące” – mówi w rozmowie z portalem SejmLog wnioskodawca projektu, poseł Marek Jakubiak.

„Komisja ma powstać po to żeby sprawdzić, czy działalność urzędników państwowych, niedopełenienie obowiązków służbowych nastąpiło celowo by umożliwić proceder wyłudzania podatku VAT. Jeśli tak, Komisja będzie formułować wnioski o postawienie tych osób przed Trybunałem Stanu” – zaznacza polityk.

„Dzisiaj mówi się o 200-300 mld złotych, w ciągu 3-4 lat, według naszych szacunków to kwota oscylująca wokół 320 mld. Tak ogromna jest skala okradania państwa polskiego” – odpowiada poseł Jakubiak na pytanie o szacunkową skalę procederu.

 

Komisja śledcza ds. VAT

Wnioskodawcy projektu o powołanie Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego mieli na celu zbadanie i ocenę prawidłowości oraz legalności działań oraz ustalenie ewentualnych zaniedbań czy zaniechań, które umożliwiły doprowadzenie do znaczącego obniżenia wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego od roku 2007.

Komisja ma powstać po to żeby sprawdzić, czy działalność urzędników państwowych, niedopełenienie obowiązków służbowych nastąpiło celowo by umożliwić proceder wyłudzania podatku VAT. Jeśli tak, Komisja będzie formułować wnioski o postawienie tych osób przed Trybunałem StanuMarek Jakubiak

Wnioskodawcy przewidywali szczególne uwzględnienie czynności dokonanych lub zaniechanych przez: członków Rady Ministrów, a w szczególności Ministrów Finansów z lat 2007- 2017, podległych im funkcjonariuszy publicznych, posłów i senatorów VI, VII i VIII kadencji Sejmu RP, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych im funkcjonariuszy publicznych, właściwych rzeczowo i miejscowo urzędów skarbowych, Naczelników Urzędów Skarbowych, izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej, Prokuraturę, Prokuratora Generalnego oraz organy powołane do ścigania przestępstw: szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji.

Cały projekt możecie Państwo znaleźć TUTAJ.

 

 

PiS pochwalił się nie swoim projektem

„Gdyby te 21 mld było w budżecie wówczas, dzisiaj ten budżet też mógłby być zupełnie inny, pieniędzy mogłoby być więcej i byłyby pieniądze na podwyżki, chociażby dla różnych grup, które o te podwyżki się upominają. Ale my robimy krok do przodu, wracamy do tematu komisji VAT-owskiej, która przed nami”– mówiła dziś na briefingu prasowym rzecznik PiS, Beata Mazurek.

„Zamierzamy powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT, bezpośrednio po świętach przedstawimy, złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu tejże komisji wraz z zakresem pracy” – mówił Marcin Horała.

„To pokazuje, że tak, jak prokuratura Zbigniewa Ziobro poważnie podeszła do przestępstw VAT-owskich – przygotowaliśmy specjalne przepisy, wprowadziliśmy nowe praktyki i uchroniliśmy skarb państwa przed wyciekiem dziesiątek miliardów złotych, tak tutaj chodzi o kwotę ponad 20 miliardów złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej” – powiedział Jaki w RMF FM. Podkreślił, że w tej sprawie prokuratorzy „mają już zebrany bardzo dobry materiał” – mówił z kolei Patryk Jaki w radiu RMF FM.

 

Źródło:
SejmLog

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.