Connect with us

Polska

Marian Zembala z PO chce, by Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy

SejmLog

Dodano

dnia

Wikimedia/Adrian Grycuk

Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej, w przeszłości minister zdrowia, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał, że przygotuje projekt ustawy, który zakłada, iż Wielki Piątek byłby dniem wolnym od pracy.

„Wielki Piątek jest obecnie rozjeżdżony w świątecznym harmidrze. Tymczasem tego dnia ludzie powinni mieć czas na naturalną, nie sztuczną refleksję i spokój” – powiedział Zembala.

Były minister zdrowia przypomniał, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. w Austrii, Szwecji. Danii, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Holandii, a także na Cyprze, Malcie czy w Norwegii.

„W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 r.). Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 r.)” – wyliczał w swojej interpelacji.

Odpowiedzi na interpelację Zembali udzielił Stanisław Szwed z ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, który zwrócił posłowi PO uwagę, iż „w naszym kraju obowiązuje 13 dni świątecznych w roku, ustawowo wolnych od pracy, co oznacza, iż jest ich nieco więcej, niż średnia liczba takich dni w roku w państwach UE”. 

Zembala uważa, że Wielki Piątek powinien zostać ustanowiony dniem wolnym kosztem jednego z obowiązujących już świąt, które w kalendarzu widnieją jako wolne od pracy. Poseł PO nie wskazał jednak, które święto ma na myśli.

 

Źródło:
Rzeczpospolita

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.