Connect with us

Polska

Mateusz Morawiecki spotkał się z opiekunami osób niepełnosprawnych. Zaproponował nowy podatek

SejmLog

Dodano

dnia

Morawiecki Duda/fot. W. Kompała / KPRM
fot. W. Kompała / KPRM

Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu, spotkał się z protestującymi w Sejmie opiekunami osób niepełnosprawnych. Premier złożył im propozycję, która została odrzucona.

Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż w najbliższym czasie zaproponuje wprowadzenie tzw. daniny solidarnościowej.

„Ludzie maja równe szanse, możliwości. Te obietnice, które realizujemy od 2 lat, chcemy kontynuować i dzisiaj poczynimy następny krok. Dzisiaj chcemy zaproponować, żeby ci ludzie, którzy są najbardziej poszkodowani przez los, zostali dodatkowo wsparci” – powiedział.

„Dlatego zaproponujemy w najbliższym czasie specjalną daninę solidarnościową. Taką, żeby najbardziej zamożni ludzie, najlepiej zarabiający mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących. W ten sposób utworzymy też specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych” – dodał.

Morawiecki zdradził, że projekt ustawy w tej sprawie zostanie przygotowany do połowy maja.

Oferta nie została przyjęta przez protestujących, którzy oświadczyli, że chcą, aby w najbliższym czasie zebrał się Sejm, który wprowadzi w życie ich postulaty.

Przypomnijmy, iż rodzice osób niepełnosprawnych chcą przede wszystkim zrealizowania dwóch głównych postulatów: wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku w kwocie 500 zł miesięcznie (bez kryterium dochodowego) oraz zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Rodzice chcieliby również, aby kwota ta była sukcesywnie podwyższana do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego, w którym mieszka osoba niepełnosprawna.

Spotkanie z Dudą

Przed wizytą Mateusza Morawieckiego z protestującymi spotkał się prezydent, Andrzej Duda.

„Rozmawiam z minister Rafalską, będę też rozmawiał z premierem. Przygotujemy projekt ustawy. Nie mówię, że to będzie mój projekt, być może pani minister. To kwestia techniczna. Zobaczycie go państwo, będą zrealizowane te postulaty, które państwo chcecie, żeby były zrealizowane. Jeżeli panie zechcecie, to zaprosiłbym do mnie do kancelarii, żeby usiąść na chwilę i spisać to, co jest oczekiwane” – powiedział Duda.

Prezydent powiedział również, że w jego ocenie postulaty stawiane przez protestujących „nie są w żaden sposób wygórowane”. Duda przyznał, że ma nadzieję, iż wspólnie z rządem Mateusza Morawieckiego uda im się znaleźć środki potrzebne na udzielenie pomocy niepełnosprawnym oraz ich rodzicom. „Chyba nikt nie ma wątpliwości, że państwo są w bardzo trudnej sytuacji” – powiedział.

Źródło:
300polityka.pl, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.