Connect with us

Polska

Mateusz Morawiecki z wizytą w Wilnie. „Nasza współpraca jest coraz bardziej ścisła”

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki spotkał się w Wilnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. Szefowie rządów rozmawiali o współpracy pomiędzy dwoma państwami.

Nasza współpraca z Litwą na polu energetycznym, handlowym, gospodarczym, biznesowym oraz kulturalnym jest coraz bardziej ścisła – powiedział Morawiecki.

Szef polskiego rządu zdradził, że rozmowy z premierem Litwy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa, rynku wewnętrznego, perspektywa budżetowej, migracji, tematów związanych z dyrektywami transportowymi i pogłębianiem zasad jednolitego rynku, sytuacji lokalnej Polonii, wymiany młodzieżowej, czy powołania do życia wspólnej komisji oświatowej.

„Wspieramy Litwę w nadzorze nad litewskim niebem, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne oraz takie, które zwiększą naszą wymianę, jeśli chodzi o transport gazu” – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że Litwa i Polska mają wspólne interesy w ramach Unii Europejskiej. „Nasza współpraca dotyczy takich tematów jak np. budżet europejski, transport, logistyka czy swoboda świadczenia usług” – stwierdził.

„Łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów. Polska jest trzecim co do wielkości obrotów partnerem handlowym i drugim rynkiem eksportu towarów litewskiego pochodzenia” – powiedział premier Litwy, Saulius Skvernelis.

W obecności premierów Polski i Litwy podpisane zostały porozumienia w sprawie wzmocnionej współpracy energetycznej oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.

Po spotkaniu z premierem Litwy, Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydent, Dalią Grybauskaitė.

Szef polskiego rządu wziął również udział w sesji roboczej Premierów Państw Bałtyckich (uczestniczyli w niej premierzy Litwy, Łotwy i Estonii), która odbywała się w Wilnie, a następnie uczestniczył we wspólnej konferencji prasowej.

Źródło:
premier.gov.pl, Twitter

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.