Connect with us

Parlament Europejski

Michał Boni. Otwarty list do Posłów Komisji Wolności Obywatelskiej Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w obronie zasad praworządności [TŁUMACZENIE]

Damian Małecki

Dodano

dnia

Według europarlamentarzysty Michała Boniego, aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego jest zaprzeczeniem demokratycznych standardów. Dlatego skierował otwarty list do Posłów Komisji Wolności Obywatelskiej Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w obronie zasad praworządności. Poniżej tłumaczenie treści listu.

 

Drodzy koledzy, drodzy przyjaciele,

Piszę do Was, aby poinformować o kolejnym smutnym etapie wycofywania demokracji z Polski.

W zeszłym tygodniu, Pan Stanisław Gawłowski, Sekretarz Generalny jednej z największych partii opozycyjnych, Platformy Obywatelskiej, został aresztowany. Oskarżono go o kilka przestępstw a wszystkie te oskarżenia wydają się być motywowane politycznie. Pan Gawłowski od samego początku w pełni współpracował w śledztwie i dołożył wszelkich starań by wyjaśnić wszystkie szczegóły Prokuraturze Generalnej i opinii publicznej. By zapewnić pełną transparentność poprosił Sejm aby zniesiono jego immunitet.

W związku z tym szokiem było zastosowanie przez sąd w zeszłym tygodniu trzymiesięcznego aresztu dla Pana Gawłowskiego. Łamiąc jego prawo do sprawiedliwego procesu umieszczono go w więzieniu, gdzie ma jedynie ograniczony dostęp do adwokata i brak kontaktu z rodziną.

Ponadto, rządząca większość podjęła kroki zmierzające do pozbawienia immunitetu dwóch kolejnych posłów partii opozycyjnych na podstawie niepowiązanych i absurdalnych oskarżeń, bez zaprezentowania poważnych argumentów dla takich działań. Zagłosowali także przeciwko pozbawieniu immunitetów swoich własnych członków, pomimo że w ich sprawach istniały przekonujące dowody ich przewinień.

Chcę zapewnić, że wszystkie poważne zarzuty kryminalne w stosunku do aktualnych parlamentarzystów powinny zostać szczegółowo zbadane. Ale zasady praworządnego procesu i proporcjonalność zastosowanych zabezpieczeń muszą zostać dochowane.  Niestety w Polsce mamy do czynienia z sytuacją wprost przeciwną.

To jest jasny przykład sprawiedliwości selektywnej i kolejne uderzenie w demokratyczny porządek prawny w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość używa teraz przejętego przez siebie systemu sądowego, by represjonować opozycję polityczną.

Po zniszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, zniszczeniu trójpodziału władzy, niezależności systemu sądownictwa i przemienieniu telewizji publicznej w maszynę propagandową, autorytarna partia rządząca chce zastraszyć politycznych oponentów.

Ale my nie damy się zastraszyć. Pozostaniemy czujni i będziemy kontynuować walkę o demokratyczną Polskę. Musimy teraz działać wspólnie – aby obronić demokrację, porządek prawny i podstawowe prawa.

 

Z poważaniem
MEP Michał Boni

Źródło:

Racjonalny republikanin komentujący życie polityczne. W latach 2013-2016 współtworzył portal Żelazna Logika. Pomysłodawca i organizator serii wywiadów oraz oddolnych akcji społecznościowych. Fan rzetelności dziennikarskiej. Od 10 lat jedną nogą w Irlandii, gdzie aktywnie działał w społeczności polonijnej. Pomysłodawca inicjatywy SejmLog, założyciel Fundacji SejmLog.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.