Connect with us

Europa i Świat

Minister Jacek Czaputowicz otworzył Ambasadę RP w Senegalu

Damian Fiet

Dodano

dnia

fot. MSZ/Twitter

Minister Spraw Zewnętrznych Jacek Czaputowicz w niedzielę oficjalnie zainaugurował ponowną działalność Ambasady RP w Dakarze – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ. Jest to kolejna placówka dyplomatyczna, która po wcześniejszym zamknięciu znów rozpoczyna swoją działalność.

– Bardzo się cieszę, że mogę być dzisiaj w Senegalu i oficjalnie zainaugurować działalność naszej Ambasady w tym kraju.

– powiedział szef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszej ceremonii w Dakarze.

– Dakar jest naszym oknem na Afrykę

– podkreślał minister Jacek Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji podkreślał również, że Senegal to wzór pokojowego współżycia przedstawicieli różnych społeczności i religii.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że ponowne uruchomienie Ambasady RP w Dakarze w 2016 r., po ośmioletniej przerwie, stanowi wyraz ważnej współpracy między Polską a Senegalem oraz innymi państwami Afryki Zachodniej. Zaznaczył też, że proces przywracania polskiej obecności dyplomatycznej w Afryce ma szerszy wymiar. W tym kontekście przypomniał o otwarciu w 2017 r. ambasady RP w Republice Tanzanii.

 

Minister MSZ dziękuję senegalskiej Polonii

Minister podziękował ponadto miejscowej Polonii za kultywowanie związków z Ojczyzną i promowanie polskiej kultury na afrykańskiej ziemi.

– Jesteście Państwo ambasadorami polskości, dajecie pewne świadectwo, wnosicie na afrykańską ziemię cenne dla nas wartości

– mówił minister Jacek Czaputowicz.

W niedzielę szef polskiej dyplomacji odwiedził także sierociniec prowadzony w Dakarze przez polskie siostry zakonne, których działalność wspierana jest m.in. ze środków w ramach polskiej współpracy rozwojowej. Przy tej okazji minister Czaputowicz podkreślił, że na podstawie wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020 Senegal znalazł się w grupie krajów priorytetowych tej współpracy.

 

Czaputowicz: Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej

Ponadto szef polskiego MSZ udał się dzisiaj na wyspę Gorée, która od XVI do XIX wieku była największą w Afryce bazą handlu niewolnikami. Minister Czaputowicz spotkał się z władzami wyspy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że wizyta ta daje wielką motywację do jeszcze bardziej aktywnego działania na rzecz obrony praw człowieka, które mimo postępu cywilizacyjnego są w dalszym ciągu łamane w wielu regionach świata.

– Polska jest dumna, że w swojej historii nigdy nie miała przeszłości kolonialnej i nie przyczyniła się do handlu niewolnikami. Polacy przez wiele dziesięcioleci głęboko doświadczyli, czym jest obca dominacja i jak cenne jest dziedzictwo wolności

– mówił szef polskiego MSZ.

Zaznaczył też, że Polska, będąc krajem, który jest dla świata symbolem dążenia do wolności i solidarności, w coraz większym stopniu wspiera rozwój społeczeństw, w szczególności we wschodniej Europie i Afryce, poprzez stale rosnącą pomoc rozwojową i stypendia naukowe.

W poniedziałek minister Jacek Czaputowicz weźmie udział w Forum na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa w Afryce, gdzie wystąpi jako prelegent. Ponadto spotka się ze swoim senegalskim odpowiednikiem Sidiki Kabą.

 

Kolejna reaktywacja polskiej placówki dyplomatycznej

Placówka w Dakarze jest  dziewięćdziesiątą pierwszą Polską Ambasadą, które działają na terytorium dziewięćdziesięciu jeden państw. Zgodnie z planem obecnego rządu, planowane są kolejne inauguracje placówek dyplomatycznych.

Źródło:
MSZ
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.