Connect with us

Polska

Morawiecki odwołuje 17 wiceministrów

Dodano

dnia

Morawiecki Duda/fot. W. Kompała / KPRM
fot. W. Kompała / KPRM

Odwołano 17 wiceministrów, ale to nie koniec. Decyzja premiera to pokłosie informacji medialnych dotyczących wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej. Przed tygodniem, na konferencji prasowej szef rządu, zapowiadał podjęcie takich działań.

„Sprawne i efektywne państwo to państwo, które działa w oparciu o bardzo profesjonalne kadry, nierozbudowane, nie w oparciu o rozbudowaną biurokrację i dlatego będziemy starali się zmniejszać biurokrację na wszystkich poziomach. Zaczynamy od siebie, od składu ministrów i wiceministrów” – zapowiadał premier Morawiecki.

„Mamy dzisiaj 126 osób na stanowiskach ministerialnych i wiceministerialnych, sekretarzy i podsekretarzy stanu i w ciągu paru miesięcy, 2-3 miesięcy chcemy tę liczbę zmniejszyć, zredukować o 20-25%, co najmniej o 20%. Znacząco zmniejszyć liczbę wiceministrów na pozycjach sekretarzy i podsekretarzy stanu” – mówił szef rządu kilka dni temu.

 

ZMIANY STRUKTURALNE

Dziś na konferencji prasowej szef rządu oświadczył, że trwają prace nad zmianami strukturalnymi trybu pracy rządu i Rady Ministrów. Według sugestii premiera, jeśli nowe zapisy zostaną zaakceptowane przez parlament, to podsekretarze stanu staną się najwyższą grupą urzędników, więc rząd – z punktu widzenia grupy politycznej – zostanie zmniejszony.

 

„Dziś rano spotkałem się z kilkunastoma ministrami, wcześniej poinformowałem o dymisji pięciu osób. Łącznie to jest już 17 wiceministrów. Chciałem podziękować im za ogromną, bardzo dobrą pracę dla Rzeczypospolitej, za profesjonalizm, zaangażowanie, za to, że byli bardzo dobrymi wiceministrami, ale dzisiaj chcemy dokonać zmian strukturalnych i to jest najbardziej istotna przyczyna tych zmian” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

KONSOLIDACJA DZIAŁAŃ

My podczas tego przeglądu opieraliśmy się o pewne dane dotyczące tego, ilu jest pracowników w resortach, ile pracowników przypada na danego ministra, wiceministra, jakie są zadania konkretnych ministerstw i to służyło nam za element końcowej oceny, walidacji tego, co zrobiliśmy. Hasłem jest konsolidacja działań, bo tam, gdzie działania są rozproszone, tam trudniej jest koordynować działaniach” – dodawał premier.

 

ODWOŁANIE WICEMINISTRÓW

Joanna Kopcińska na briefingu w KPRM podała nazwiska odwołanych wiceministrów. Wśród nich znaleźli się: Jerzy Materna, Andrzej Piotrowski, Piotr Woźny, Maciej Małecki, Rafał Bochenek, Paweł Sałek, Ewa Lech, Aleksander Bobko, Michał Woś, Krzysztof Silicki, Marek Tombarkiewicz i Piotr Gryza.

Razem z poprzednimi dymisjami, to w sumie 17 osób: Andrzej Szweda-Lewandowski, Kazimierz Smoliński, Tomasz Żuchowski, Jarosław Pinkas i Krzysztof Szubert.

 

LIKWIDACJA NAGRÓD

Chcemy zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, sekretarzy stanu, a w przypadku podsekretarzy stanu moja propozycja jest taka aby przesunąć tę grupę urzędników czy członków korpusu politycznego do grupy urzędników służby cywilnej. Jeżeli parlament przychyli się do tej propozycji, wtedy część składu rządu będzie trochę na wzór skandynawski czy niemiecki, francuski” – podkreślał.

Źródło:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.