Connect with us

Polska

Najpierw PiS, teraz PO. Kazimierz Ujazdowski kandydatem partii opozycyjnej na prezydenta Wrocławia

Dodano

dnia

Wikimedia/Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Pięć dni temu na łamach serwisu SejmLog.pl, powołując się na „Gazetę Wrocławską”, informowaliśmy, iż wielce prawdopodobne jest, że Kazimierz Michał Ujazdowski, były wiceprezes oraz europoseł PiS, zostanie kandydatem na prezydenta Wrocławia z ramienia Platformy Obywatelskiej. Teraz te doniesienia się potwierdziły.

Inną postacią, która mogłaby reprezentować PO, Nowoczesną i środowisko Dutkiewicza, jest Kazimierz Michał Ujazdowski, były eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, który w styczniu zeszłego roku opuścił szeregi partii rządzącej. Jego kandydatura jest popierana m.in. przez Sławomira Neumanna, który podczas swojego wystąpienia na antenie TVN24 nazwał go „dobrym kandydatem szerokiego porozumienia wszystkich sił opozycyjnych we Wrocławiu” – pisaliśmy wówczas.

Doniesienia zostały potwierdzone przez samego zainteresowanego podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez szefa PO, Grzegorza Schetynę.

„Od lat reprezentuje mieszkańców Wrocławia, teraz chciałbym skupić się na tym aby rozwijać to miasto na poziomie lokalnym. Podejmuje działanie z przekonaniem, że będę dobrze służył mieszańcom Wrocławia” – powiedział Ujazdowski.

Były polityk PiS

Kazimierz Michał Ujazdowski to były wiceprezes i europoseł PiS, który zdecydował się opuścić szeregi ugrupowania w styczniu zeszłego roku. Wcześniej otwarcie krytykował swoje macierzyste ugrupowanie. Negatywnie m.in. oceniał fakt, iż Stanisław Piotrowicz pełni funkcję przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ujazdowski opublikował wówczas oświadczenie. Poniżej publikujemy jego treść.

„W 2015 roku Polska potrzebowała zmiany. Wyborcy udzielili poparcia Prawu i Sprawiedliwości oczekując na naprawę państwa, sprawiedliwą dystrybucję dóbr, poszanowanie praw obywatelskich i prowadzenie dialogu ze wszystkimi środowiskami społecznymi. Niestety, strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów. Potencjał Polski zamiast wzrastać, trawiony jest w ciągłych, niepotrzebnych konfliktach. Eskalacja sporów prowadzi do drastycznych podziałów społecznych, a brak szacunku dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego skutkuje niepewnością prawa i obniżeniem gwarancji praw obywatelskich. Klimat nieufności do samorządów i niezależnych instytucji wydatnie obniża szanse modernizacji Polski.

Zdecydowana większość obywateli nie chce plemiennej wojny, która odwraca uwagę od tego, co najważniejsze dla przyszłości kraju. Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy wyzwania międzynarodowe przemawiają za redukcją konfliktu wewnętrznego. W takiej sytuacji dobra władza powinna dążyć do łagodzenia sporów i koncentrować się na bezpieczeństwie obywateli i ustabilizowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Nie mogę nie wspomnieć o głębokim kryzysie polskiego parlamentaryzmu. W poprzedniej kadencji PiS upominał się o przejrzystość prac parlamentarnych i rozszerzenie praw kontrolnych opozycji. Taki był sens opracowanego przeze mnie „Pakietu Demokratycznego” . Dziś obóz rządzący popełnia błędy poprzedniej władzy, narażając instytucje państwowe na najcięższy kryzys po 1989 roku.

Od marca 2016 r., gdy wystąpiłem z inicjatywą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przekonywałem do zmiany tej strategii. Niestety, nie tylko nie uległa ona żadnej korekcie, ale w ostatnich tygodniach doszło do jej zaostrzenia. Nie mogąc autoryzować takiej polityki podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

Sprawując funkcje parlamentarne i rządowe, zawsze kierowałem się odpowiedzialnością za sprawy publiczne. Nigdy nie zmieniłem swoich poglądów. Nadal uważam, że Polska potrzebuje głębokich reform i że trzeba je przeprowadzać przy poszanowaniu prawa i cywilizowanych reguł.

Po rezygnacji z członkostwa w PiS zachowam niezależność polityczną. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego będę koncentrował się na sprawach reformy Unii Europejskiej i bezpieczeństwa obywateli. W ostatnich miesiącach wielu Polaków utwierdzało mnie w przekonaniu o potrzebie budowy jedności wokół narodowych celów. Głęboko wierzę, że leży to w żywotnym interesie Rzeczypospolitej”.

Źródło:
Twitter, ujazdowski.pl, Gazeta Wrocławska

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.