Connect with us

Polska

Zamieszanie w Nowoczesnej. Nie będzie wspólnego klubu z PO?

Dodano

dnia

Katarzyna Lubnauer/fot. SejmLog

Zamieszanie w Nowoczesnej. Klub parlamentarny partii opozycyjnej opowiedział się przeciwko powołaniu wspólnego klubu Koalicji Obywatelskiej (Nowoczesna miałaby tworzyć go wraz z Platformą Obywatelską). Oznacza to, iż uchylona została podjęta kilkadziesiąt minut wcześniej uchwała prezydium dotyczącą połączenia klubów „N” i PO.

– Polacy oczekują od nas sygnału, że współpraca w ramach wyborów samorządowych nie była jednorazowym wydarzeniem, dlatego opowiadamy się za powołaniem wspólnego koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – czytamy w uchwale przyjętej przez prezydium partii Nowoczesna. Podpisały się pod nią trzy osoby: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Marek Sowa oraz Paweł Kobyliński.

– Posłanki i posłowie klubu poselskiego Nowoczesna uznają, że wybory samorządowe zakończyły się sukcesem KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Wokół PO i Nowoczesnej udało się zbudować największy blok sił proeuropejskich i demokratycznych, który zatrzymał PiS w przejmowaniu polskiego samorządu – czytamy w dalszej części dokumentu.

Aby uchwała uzyskała status wiążącej, potrzebna była akceptacja członków klubu. Okazało się jednak, iż nie opowiedziała się za nią tylu przedstawicieli klubu Nowoczesna, by ta weszła w życie.

– Mieliśmy za sobą rozmowę nt. wzmacniania KO poprzez powstanie wspólnego klubu. Taka uchwała popierająca powstanie klubu Koalicji Obywatelskiej tutaj w parlamencie została podjęta na prezydium. Natomiast po dyskusji, jaka została przeprowadzona i na poprzednim klubie, i na zarządzie, i teraz także na posiedzeniu klubu poselskiego Nowoczesnej, taka uchwała została odrzucona – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna w jednym klubie z PO? Lubnauer odrzuca taką możliwość

Głos ws. powstałego zamieszania zabrała przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. Podczas rozmowy z dziennikarzami polityk przyznała, że cały czas toczą się rozmowy w tej sprawie, zaś jakiś czas później, już za pośrednictwem Twittera, zaprezentowała inne stanowisko.

– Klub Nowoczesna jest za wzmacnianiem Koalicji Obywatelskiej i wspólnym startem Nowoczesnej i PO w kolejnych wyborach, ale zadecydował, że wspólny klub dziś zmniejszy możliwość pozyskiwania wyborców dla KO. Dlatego dziś zagłosował przeciwko temu rozwiązaniu – napisała szefowa partii.

Podczas konferencji prasowej Lubnauer dodała również, że Kamila Gasiuk-Pihowicz, podpisując się pod wspomnianą uchwałą, zachowała się wbrew woli partii.

Źródło:
Polsat News, Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.