Polska

Nowoczesna składa projekty ustaw o związkach partnerskich

Dodano

dnia

SejmLog

Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej posłowie Nowoczesnej poinformowali, że we wtorek 24 kwietnia na ręce Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, zostaną złożone dwa projekty ustaw dotyczące związków partnerskich.

„Ustawa o związkach partnerskich została przygotowana, są to dwa projekty ustaw, które zostaną dziś złożone do Marszałka Sejmu” – powiedziała Katarzyna Lubnauer.

„Nasi obywatele często mieszkają w innych krajach, tam zawierają związki i mają problem po powrocie, bo według polskiego prawa ich związek nie istnieje” – dodała.

„Około 2 mln osób w Polsce to osoby ze społeczności LGBT, ponad 1 mln osób w Polsce żyje w nieformalnych związkach osób tej samej płci, ponad 50 tys. dzieci wychowuje się w takich rodzinach. Te wszystkie rodziny i dzieci nie mają ochrony prawnej, państwo udaje, że ich nie widzi a to są realne rodziny i realne problemy. Nie rozumiemy dlaczego w Polsce dzielimy obywateli na lepszych i gorszych” – podkreśliła Monika Rosa, posłanka, która zajmowała się przygotowaniem projektów.

Głos zabrał również Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na wiceprezydenta Warszawy, który dwa lata temu ujawnił, że jest osobą o orientacji homoseksualnej. „Cieszę się dziś potrójnie. Po pierwsze jako polityk i przewodniczący rady politycznej .N. Cieszę się jako gej z tego że osoby LGBT będą mogły zawierać w Polsce związki partnerskie jeżeli ta ustawa wejdzie w życie” – powiedział.

Cel ustawy

„Celem głównym niniejszej ustawy jest realizacja art. 18 Konstytucji – zapewnienia opieki i ochrony Rzeczypospolitej Polskiej rodzinom, które do tej pory takiej ochrony były pozbawione. Powyższy cel jest realizowany poprzez zapewnienie prawnych ram funkcjonowania w Polsce związków nieformalnych” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej partii opozycyjnej.

„Ustawa reguluje dwa obszary społeczne, w których obecnie istnieje luka prawna. Pierwszym obszarem regulowanym przez ustawę jest wprowadzenie możliwości wstąpienia w formalny związek parom jednopłciowym, co według obecnego stanu prawnego jest prawnie niedopuszczalne. Zważając, że większość państw Unii Europejskiej posiada regulację w zakresie odpowiadającym projektowanej ustawie lub wprowadziło równość małżeńską, wprowadzenie projektowanej regulacji pozwoli na rozpoznanie tych instytucji przez prawo krajowe. Drugim obszarem normatywnym ustawy jest umożliwienie formalnego, lecz dobrowolnego uregulowania konkubinatu, co stanowi wyjście naprzeciw potrzebom nieformalnych dotychczas związków, których strony, ze względów wynikających z szerokich następczych skutków prawnych, nie chcą zawrzeć związku małżeńskiego” – dodają przedstawiciele Nowoczesnej.

Projekty ustaw w wersji PDF znajdą państwo W TYM MIEJSCU.

 

Exit mobile version