Media - Czwarta Władza

Odkłamujemy „nie wpuszczają dziennikarzy”. Manipulację stworzyły media

Dodano

dnia

Wczoraj media obiegła informacja mówiąca o tym, że dziennikarze znów nie mogą wejść do Sejmu. Platforma Obywatelska, zorganizowała nawet konferencję prasową przed Sejmem. Część dziennikarzy wydawała się „wyraźnie zaskoczona”, choć informacja o zasadach wejścia w oparciu o akredytację została opublikowana na stronie sejmowej już w piątek.

Wspólnie skierujemy wystąpienie do marszałka Kuchcińskiego, żeby dowiedzieć się, co się dzisiaj takiego stało w Sejmie i kto podjął decyzję, by nie wpuszczać dzisiaj do Sejmu dziennikarzy. Dowiedzieliśmy się od dziennikarzy, że przy Biurze Przepustek są informowani, że nie mogą wejść do środka. Jest to zdumiewająca informacja, która łamie wszelkie standardy i prawa konstytucyjne obywateli do informacji o tym, co się dzieje w Sejmie. Sejm jest organem władzy publicznej i każdy obywatel ma prawo wiedzieć o tym, co się w Sejmie dzieje. Bez obecności dziennikarzy tej informacji nie ma” – mówił na konferencji prasowej przed Sejmem rzecznik Platformy Obywatelskiej, Jan Grabiec.

Obawiamy się, że ta decyzja ma związek z uroczystością organizowaną nie wiemy przez kogo, najprawdopodobniej przez PiS i Marszałka Sejmu, uroczystością tajnego odsłonięcia tablicy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu. To jest coś horrendalnego, żeby w związku z organizacją uroczystości partyjno-rządowej zamknąć Sejm dla dziennikarzy” – mówił.

 

Nie wpuszczają dziennikarzy

Zanim rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej podjął temat, powołując się na informacje od dziennikarzy. Wśród grona „zaskoczonych”, znalazły się m.in.: Katarzyna Kolenda-Zaleska, która w rewolucyjnym tonie domagała się wyjaśnień od Kancelarii Sejmu RP oraz Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

 

Kłamstwo ma krótkie nogi

„W poniedziałek 9 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 w holu głównym gmachu Sejmu zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości zapowiedzieli udział najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkami Sejmu i Senatu oraz prezesem Rady Ministrów na czele. Obsługa medialna: ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa przewidziana jest wyłącznie obecność operatorów kamer telewizyjnych i fotoreporterów. Zgłoszenia, zawierające imię, nazwisko, reprezentowaną redakcję, numer dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numer telefonu kontaktowego należy przesłać na adres Centrum Informacyjnego Sejmu cis@sejm.gov.pl do 8 kwietnia 2018 r. do godz. 18:00” – czytamy w informacji opublikowanej na stronie Sejmu, 6 kwietnia.

„Prosimy o zgłaszanie maksymalnie dwóch osób z jednej redakcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Potwierdzenia przyznania akredytacji będą przesłane na adres, z którego przyszło zgłoszenie, do 8 kwietnia 2018 r. do godz. 22:00. Wstęp dla osób z przyznanymi akredytacjami, po odbiorze dokumentu w Dziale Przepustek, wejściem dziennikarskim DV o godz. 11:00 (cała grupa jednocześnie, prosimy o punktualne przybycie). Wstęp na podstawie standardowych dokumentów zostanie przywrócony po zakończeniu uroczystości” – czytamy dalej.

„Uwaga. Dla przedstawicieli mediów zainteresowanych relacjonowaniem prac Komisji Śledczej ds. Amber Gold (godz. 10:00, sala im. Jacka Kuronia, bud. F) zostanie udostępnione wejście FI (Nowy Dom Poselski). Wejście wyłącznie dla posiadaczy stałych bądź okresowych kart wstępu. Z kolei dziennikarzy biorących udział w konferencji „Polskie społeczeństwo w obliczu ekspansji ferm przemysłowych” (godz. 9:00, sala im. Bronisława Geremka, bud. G) lub obserwujących prace Zespołów: ds. Boreliozy oraz ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku (godz. 9:00, sala im. Wiesława Chrzanowskiego, bud G) zapraszamy do wejścia GI. Wstęp również tylko dla reporterów z okresową lub stałą kartą wstępu” – wyraźnie informuje Centrum Informacyjne Sejmu.

Zasadnym wydaje się pytanie, której części instrukcji nie zrozumieli dziennikarze oraz Platforma Obywatelska? Zwłaszcza tak doświadczona dziennikarka jak Katarzyna Kolenda-Zaleska powinna przecież wiedzieć, że wydarzenia z udziałem prezydenta RP są najczęściej akredytowane ze względów bezpieczeństwa.

 

Relacja z Sejmu RP

Jak przypomina „Nagroda Złotego Goebbelsa”, zarzuty części dziennikarzy są tym bardziej bezzasadne, że uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ś.p. prof. Lecha Kaczyńskiego transmitowało między innymi Polsat News i… TVN. Transmisja była udostępniona przez Kancelarię Sejmu RP i korzystała z niej także redakcja SejmLoga.

Nie przeszkodziło to jednak redakcjom w budowaniu zamordystycznego nastroju wokół wczorajszego wydarzenia.

Exit mobile version