Connect with us

Polska

Oświadczenie TVP ws. manipulowania danymi dotyczącymi oglądalności „Wiadomości”

Dodano

dnia

TVP1 screen

Telewizja Polska wystosowała oficjalne oświadczenie ws. informacji dotyczących oglądalności programu „Wiadomości TVP”. „W ostatnich dniach w serwisie Wirtualne Media oraz, za nim, w innych mediach, m.in Onet.pl, Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza, naTemat.pl, Press, Najwyższy Czas!, Media2.pl, Pikio.pl ukazały się nieprawdziwe informacje o oglądalności programu „Wiadomości” w TVP. Tytuły i tezy tych publikacji stoją w sprzeczności z danymi źródłowymi, na które powołują się autorzy” – czytamy.

„W publikacji portalu Wirtualne Media znalazły się zmanipulowane wyniki oglądalności „Wiadomości”, „Faktów” TVN i „Wydarzeń” Polsatu, a sama publikacja świadczy o rażącym braku profesjonalizmu autorów. Swoje wnioski oparli oni o niepełne dane, a w analizie nie uwzględnili podstawowych faktów, niezbędnych do poprawnej analizy oglądalności” – podaje TVP.

„W publikacji nie uwzględniono zasadniczego faktu, że „Wiadomości” od sierpnia 2017 roku nadawane są na antenie TVP Info, gdzie osiągają ok. 1/5 swojej łącznej widowni, w znacznej części przeniesionej z TVP1. Wcześniej, do sierpnia 2017 „Wiadomości” nadawane były tylko w TVP1, zaś konkurencyjne audycje nadawane były od lat na kilku antenach jednocześnie. Wirtualne Media nie uwzględniły tej znaczącej zmiany i pomimo braku danych porównawczych dokonały analizy – całkowicie mylnej” – czytamy w dalszej części.

„Dodatkowo, porównując oglądalność trzech najważniejszych programów informacyjnych skupiono się na grupie komercyjnej, niereprezentatywnej dla programów informacyjnych. Co więcej, według danych samego Nielsen Audience Measurement, na którego danych opiera się analiza portalu Wirtualne Media, łączna oglądalność „Wiadomości” w grupie 4+ wyniosła w 2018 r. 2 868 837 widzów, zaś Wydarzeń 2 629 709 (przewaga Wiadomości nad Wydarzeniami o ponad 9%), co nie przeszkodziło autorom tekstów stwierdzić, że „Wydarzenia” miały lepszą oglądalność, niż „Wiadomości” – informuje stacja.

„Telewizja Polska informuje również, że według danych pomiaru oglądalności, bazującego na rzeczywistych zachowaniach widzów (MOR), „Wiadomości” codziennie notują oglądalność wyższą, niż „Wydarzenia” oraz wyższą lub porównywalną z „Faktami”. Różnice w pomiarach Nielsena oraz pomiaru alternatywnego sięgają nawet miliona widzów” – wyjaśniają autorzy oświadczenia.

„W świetle powyższego zastosowane przez Wirtualnemedia.pl dane, sposób analizy oraz wnioski nie mają racji bytu, a sama publikacja jest niedopuszczalna. Skala braku fachowości publikacji każe przypuszczać, że portal za cenę profesjonalizmu stawia na tanią sensację, a rzeczywistym celem publikacji jest uprawianie kampanii dezinformacji w kontekście poprawiających się wyników oglądalności kanałów telewizji publicznej. Powyższe artykuły są niemerytoryczną próbą zakwestionowania pozycji telewizji publicznej w chwili, gdy skutecznie odbudowuje ona swoją pozycję i prestiż. Przypominamy, że na 20 najchętniej oglądanych pozycji stycznia i lutego 19 było autorstwa TVP, zaś TVP1 po raz pierwszy od 2 lat, drugi miesiąc z rzędu odzyskało pozycję lidera wśród wszystkich kanałów telewizyjnych” – czytamy w ostatniej części komunikatu.

„WIRTUALNE MEDIA”: „WIADOMOŚCI” W TVP1 PO RAZ PIERWSZY W HISTORII PRZEGRAŁY Z „WYDARZENIAMI” W POLSACIE. LIDEREM „FAKTY”

Oświadczenie wystosowane przez TVP dotyczy publikacji, która ukazała się w serwisie branżowym wirtualnemedia.pl.

„Liderem oglądalności wśród programów informacyjnych w lutym br. były „Fakty”. Wszystkie dzienniki zanotowały spadki oglądalności na głównych antenach, a zdecydowanie najwięcej straciły „Teleexpress” (947 tys. widzów) i „Wiadomości” (697 tys. osób)” – czytamy w leadzie artykułu.

W tekście pojawiły się również szczegółowe zestawienia. Znajdą je państwo W TYM MIEJSCU.

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.