Connect with us

Polska

PiS zapowiada powołanie komisji śledczej ds. VAT

SejmLog

Dodano

dnia

beata mazurek
Beata Mazurek/fot. SejmLog

Dziś rano funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Jacka Kapicę, byłego wiceministra finansów w latach 2008-2015 oraz szefa Służby Celnej. Przed chwilą, na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że po świętach rząd powoła komisję śledczą ds. VAT. Okazuje się jednak, że wniosek o powołanie takiej komisji już jest w Sejmie i zgłosili go posłowie Kukiz’15.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, został złożony przez posłów 15 września 2017 roku. Wnioskodawcy postulowali, by w skład komisji weszło 9 członków, a także, by znaleźli się w niej nie tylko posłowie, ale także przedsiębiorcy ponieważ to właśnie oni wypracowywali wpływy z VAT. Szczegóły projektu przedstawiał w Sejmie poseł Marek Jakubiak.

Więcej o projekcie piszemy w artykule: Kukiz’15: PiS kopiuje pomysł. Wniosek o powołanie komisji śledczej ds. VAT leży w Sejmie pół roku oraz Marek Jakubiak o Komisji śledczej ds. VAT: „Według szacunków, chodzi o 320 mld złotych”.

Wymiar sprawiedliwości działa

„To pokazuje jedno, że wymiar sprawiedliwości działa i wszyscy wobec prawa są równi. Gdyby te 21 mld było w budżecie wówczas, dzisiaj ten budżet też mógłby być zupełnie inny, pieniędzy mogłoby być więcej i byłyby pieniądze na podwyżki, chociażby dla różnych grup, które o te podwyżki się upominają. Ale my robimy krok do przodu, wracamy do tematu komisji VAT-owskiej, która przed nami”– mówiła Beata Mazurek.

 

Po świętach powołanie komisji śledczej ds. VAT

„Zamierzamy powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT, bezpośrednio po świętach przedstawimy, złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu tejże komisji wraz z zakresem pracy” – mówił Marcin Horała.

 

Afera hazardowa i 20 mld złotych

„To pokazuje, że tak, jak prokuratura Zbigniewa Ziobro poważnie podeszła do przestępstw VAT-owskich – przygotowaliśmy specjalne przepisy, wprowadziliśmy nowe praktyki i uchroniliśmy skarb państwa przed wyciekiem dziesiątek miliardów złotych, tak tutaj chodzi o kwotę ponad 20 miliardów złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej” – powiedział Jaki w RMF FM. Podkreślił, że w tej sprawie prokuratorzy „mają już zebrany bardzo dobry materiał” – mówił dziś rano Patryk Jaki w radiu RMF FM.

 

Jacek Kapica odznaczony „Za Zasługi dla Finansów Publicznych RP”

W październiku 2015 roku Jacek Kapica został odznaczony przez ministra Szczurka odznakami „Za Zasługi dla Finansów Publicznych RP” oraz „Za Zasługi dla Skarbowości RP”. Podsekretarz stanu Jacek Kapica nadzorował wówczas proces unowocześniania i reorganizacji administracji podatkowej, pełniąc jednocześnie rolę szefa Służby Celnej.

Minister Szczurek podczas uroczystości odznaczenia Jacka Kapicy/fot. Ministerstwo Finansów

„Dzisiaj odznaczani zasłużyli się dla finansów publicznych i dla skarbowości nie dla poklasku. Czasem wręcz wbrew poklaskowi” – gratulował wówczas minister Szczurek.

 

Opozycja: to zemsta za reportaż

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec wskazuje, że zatrzymanie Jacka Kapicy jest zemstą za emisję reportażu o finansach polityków Prawa i Sprawiedliwości. „Ludzie PiS uwłaszczyli się na PRLowskim majątku. Dochodzi do tego spółka zarejestrowana na Cyprze. Po to, żeby nie płacić podatków w Polsce. „Biedny” J. Kaczyński zalicza się do grona najbogatszych Polaków. Ten majątek należy zwrócić Polakom” – pisał Stanisław Gawłowski.

Źródło:
RMF, 300polityka

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.