Connect with us

Polska

PO przesłało do prezydenta Dudy projekt nowelizacji ustawy o IPN. „Nie możemy pozwolić, by polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla”

Dodano

dnia

Schetyna Grzegorz
Platforma Obywatelska RP/Flickr/CC BY-SA 2.0

Platforma Obywatelska poinformowała o złożeniu do prezydenta Andrzeja Dudy projektu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Nie możemy pozwolić na to, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla. Dzisiaj swoją polityką chcą skłócić nas z naszymi strategicznymi sojusznikami i sąsiadami” – mówił na konferencji przewodniczący Grzegorz Schetyna.

 

Kryzys polityczny wynikający z niezdarnej, fatalnej dyplomacji, z nieprzemyślanych wypowiedzi. Dzisiaj doprowadza nas w takie miejsce, gdzie musimy jako klasa polityczna reagować. Składamy nowelizację ustawy o IPN, która ma naprawić te błędy, które zostały popełnione przez tę ostatnią nowelizację. Chcę powiedzieć, że musimy reagować, polski parlament musi zareagować na tę sytuację. Oświadczenie sekretarza Rex Tillersona, wcześniej Departamentu Stanu, uchwała Rady Najwyższej Ukrainy, wreszcie bardzo twarde wypowiedzi premiera Izraela czy Knesetu. To wszystko pokazuje, w jakim jesteśmy miejscu, do czego prowadzi bezrozumna, emocjonalna, nieprzemyślana polityka rządu PiS” – przekonywał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY

„Dzisiaj składamy tę nowelizację. W wyraźny sposób mówimy o tym, co nie zostało powiedziane w poprzednich zapisach ustawy. Mówimy o penalizacji zapisu o polskich obozach śmierci, mówimy i rozszerzamy katalog zbrodni, które zostały popełnione na ziemiach dawnych kresów wschodnich i to nie tylko w odniesieniu do tragicznej rzezi wołyńskiej, ale także o tym, co było tragicznym, traumatycznym doświadczeniem setek tysięcy Polaków wywiezionych z Kresów na Sybir” – mówił Grzegorz Schetyna.

„Musimy pisać polską politykę historyczną, zdając sobie sprawę, że nie może wpłynąć w fundamenty naszego polskiego bezpieczeństwa i racji stanu. Nie możemy pozwolić na to, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla, który dzisiaj chce skłócić nas z naszymi strategicznymi sojusznikami i sąsiadami” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie lider PO, prezentując projekt ustawy o IPN.

Nie możemy pozwolić na to, żeby polska polityka historyczna była pisana pod dyktando Kremla, który dzisiaj swoją polityką chce skłócić nas z naszymi strategicznymi sojusznikami i sąsiadami

– mówił Grzegorz Schetyna.

 

SPRAWA ŚWIADECTWEM DOJRZAŁOŚCI POLITYCZNEJ

Projekt tej nowelizacji wysyłamy do pana prezydenta Andrzeja Dudy, licząc że wykorzysta ten tydzień, który został nam do wejścia poprzedniej ustawy w życie. Mamy czas do końca miesiąca, żebyśmy pokazali, że jesteśmy w stanie reagować na przeprowadzenie złego prawa i walki z konsekwencjami, które z niego wynikają. Dzisiaj to wielki sprawdzian dla nas wszystkich i chcę powiedzieć, że ta sprawa musi być świadectwem dojrzałości politycznej, świadectwem tego, że w sprawach pozycji Polski na arenie międzynarodowej, polskiego bezpieczeństwa nie ma kalkulacji i politycznej gry. Wszyscy musimy bardzo wyraźnie mówić o tym jednym głosem” – dodawał Schetyna.

Źródło:
Platforma Obywatelska/Facebook, 300polityka.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.