Connect with us

Polska

Polska zapłaci za dzierżawę działki pod pomnikiem w Jersey City

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Pomnik Katyński/fot. SejmLog
Pomnik Katyński/fot. SejmLog

W rozmowie z TVP1 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że sytuacja wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City została wyjaśniona. Poinformował również, że strona polska porozumiała się w sprawie działki, na której stoi monument. Za 400-450 tys. zł zostanie wydzierżawiona przez polski konsulat.

„Dzięki porozumieniu, które zostało zawarte, działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu. To będzie godne miejsce” – mówił Michał Dworczyk dodając, że strona polska wesprze rewitalizację terenu wokół monumentu.

Spór o pomnik katyński

Sprawa przyszłości Pomnika Katyńskiego, odsłoniętego na Exchange Place w Jersey City 19 maja 1991 roku, pojawiła się nagle. Monument upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych. 12 września 2004 roku uroczyście odsłonięto wmurowaną w cokół pomnika tablicę pamiątkową z wizerunkiem Matki Boskiej poświęconą zamachowi z 11 września 2001 roku.

W miejscu gdzie znajduje się pomnik ruszają niedługo prace budowlane, a sam pomnik według najnowszych informacji może być po ich zakończeniu przeniesiony w inne, nieznane jeszcze miejsce. Środowiska polonijne oraz co ważne lokalna społeczność postulują pozostawienie pomnika w obecnym miejscu. Przedwczoraj prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim.

Źródło:
TVP1

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.