Connect with us

Polska

Poseł PiS: dzwonią nauczyciele i pytają, jak zrezygnować z członkostwa w ZNP

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Waldemar Buda/Fot. profil polityka na Facebooku
Waldemar Buda/Fot. profil polityka na Facebooku

Od kilku dni zaostrza się spór między resortem edukacji a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Przewodniczący Sławomir Broniarz domaga się rozmów z premierem Morawieckim, ponieważ jak przekonuje, negocjacje z minister Anną Zalewską nie przynoszą rezultatów. Tymczasem poseł PiS Waldemar Buda poinformował, że otrzymuje telefony z pytaniem o możliwość wystąpienia z ZNP.

Wiele kontrowersji wzbudziła również wypowiedź przewodniczącego ZNP w Radiu Zet, gdzie stwierdził, że jeśli rząd nie spełni żądań, to nauczyciele mogą rozważyć oddalenie promocji uczniów, co sparaliżowałoby system edukacji w Polsce.

– Możemy zablokować promocję uczniów do kolejnych klas, to spowoduje kataklizm w edukacji. (…) Strajk to nie wszystko. Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów. Jeśli go wykorzystamy, edukacji grozi kompletny kataklizm

– ocenił Sławomir Broniarz w wywiadzie z Radiem Zet.

MEN komentuje wypowiedź Broniarza

Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca uwagę, że ZNP próbuje zrzucić odpowiedzialność za swoje działania na dyrektorów szkół, którzy – zgodnie z ustawą – decydują o organizacji i przebiegu egzaminów.

„Nie ma naszej zgody na wprowadzanie uczniów i rodziców w błąd. Twierdzenie, że możliwe jest przeprowadzenie egzaminów w innych terminach niż wyznaczone w harmonogramie, to próba przerzucenia odpowiedzialności za działania ZNP na dyrektorów szkół”

– czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

„Groźba ZNP utrudnienia promocji dla wszystkich uczniów, których jest w Polsce 4,5 miliona oraz próba paraliżu systemu polskiej oświaty, jest działaniem wyjątkowo nieodpowiedzialnym, dla którego nie ma usprawiedliwienia”

– podkreśla ministerstwo.

Nauczyciele odchodzą z ZNP?

Na profilu społecznościowym posła Waldemara Budy pojawiła się informacja, że otrzymuje telefony od nauczycieli z prośbą o wskazanie ewentualnych dróg wystąpienia ze Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Od piątku miałem już kilka telefonów od nauczycieli z pytaniem jak zrezygnować z członkostwa w ZNP. Poniżej podaję wzór pisma

– napisał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło:
Waldemar Buda/Twitter, Radio Zet, MEN

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.