Connect with us

Polska

Posłanka PO chce zakazać anonimowego komentowania w internecie

SejmLog

Dodano

dnia

Fot. Wikimedia/WilamowskiJerzy

Małgorzata Pępek, posłanka PO, chce, aby każdy, kto komentuje w sieci, robił to pod swoim imieniem i nazwiskiem. Polityk złożyła w Sejmie interpelację ws. nienawiści w internecie.

O interpelacji Małgorzaty Pępek informuje na swojej stronie internetowej „Gazeta Wyborcza”. „Proponuję, aby m.in. na wszystkich forach internetowych powstał obowiązek ujawniania danych personalnych osoby piszącej z poszanowaniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i podjęcie działań powodujących zmianę rzeczowej ustawy” – pisze posłanka Platformy Obywatelskiej.

„Wnoszę o podjęcie rozmów i współpracy z właścicielami i administratorami najpopularniejszych stron, portali czy aplikacji, jak np. Facebook czy Twitter tak, by ograniczyć możliwość posiadania kont fikcyjnych” – zwraca się Małgorzata Pępek do Ministerstwa Cyfryzacji.

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, uważa, że możliwość anonimowego komentowania stanowi gwarancję wolności słowa. „Anonimowość w Internecie nabrała dodatkowego znaczenia, gdyż dzięki Internetowi każdy, kto ma dostęp do sieci, może ze swoimi poglądami i  opiniami dotrzeć do milionów odbiorców. Nałożenie ograniczeń na korzystanie z możliwości jakie oferuje Internet mogłoby być postrzegane jako ingerencja w wolność wypowiedzi” – twierdzi Marek Zagórski, który podkreśla, że anonimowość nie wiąże się z bezkarnością. Minister przypomina, że istnieją narzędzia, które umożliwiają namierzenie osoby posługującej się mową nienawiści.

„Z  punktu widzenia demokratycznego państwa prawa szczególne znaczenie ma uzasadniona krytyka działań zarówno władz publicznych, jak i  firm prywatnych –  nawet jeżeli jest to krytyka anonimowa” – podkreśla minister cyfryzacji.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

2 komentarze

2 Comments

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.