Connect with us

Europa i Świat

Premier Izraela weźmie udział w konferencji bliskowschodniej w Warszawie

Damian Fiet

Dodano

dnia

Fot. Kancelaria Premiera

Biuro premiera Izraela poinformowało w niedzielę, że Benjamin Netanjahu przyjedzie 13 lutego do Warszawy na konferencję poświęconą sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Izraelskie media informowały, że Netanjahu podczas zaplanowanej na 13 i 14 lutego konferencji ministerialnej poświęconej budowie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wygłosi „antyirańskie przemówienie”.

Konferencja na temat Bliskiego Wschodu bez Iranu

Przedstawiciele władz polskich nie byli zgodni co do tego, czy udział Iranu jest możliwy.

– Nie zaprosiliśmy jego[Iranu-red.] przedstawicieli, bo to uniemożliwiłoby normalne obrady. Irańczycy używają języka, który jest trudny do zaakceptowania – powiedział dla „Rzeczpospolitej” 21 stycznia Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreśla, że Polska będzie odpowiadać za komunikację z Iranem w kwestii konferencji.

– Wiemy, że jest napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem ws. porozumienia nuklearnego. Dlatego obowiązkiem takich państw neutralnych jak Polska, by wesprzeć każdą próbę zmniejszenia tego napięcia– powiedział przedstawiciel kancelarii prezydenta dla portalu wPolityce.pl

– Będziemy tłumaczyć stronie irańskiej nasze intencje – dodał Szczerski

Kto będzie uczestnikiem konferencji?

Swoją obecność potwierdził już Wiceprezydent Mike Pence oraz Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo. Dziennik Gazeta Prawna informuję, że również obecny będzie wiceminister MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir. Spodziewani są również ministrowie MSZ Egiptu, Bahrajnu, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Możliwa jest też wizyta przedstawicieli Maroka i Omanu.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała, że nie weźmie udziału w konferencji. Powodem jest jej udział w szczycie Unii Afrykańskiej, który notabene odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2019 roku.

– Wydaje mi się, że wybieram się wtedy na szczyt Unii Afrykańskiej, a następnie, w okolicach tego szczytu, który będzie miał miejsce w Addis Abebie i który został zaplanowany dawno temu, odbędę inne wizyty w Rogu Afryki. Obawiam się, że nie będę wtedy w Brukseli i w Europie – powiedziała Mogherini 21 stycznia przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

W dalszym ciągu nie wiadomo kto będzie obecny z Niemiec i Francji. Podczas ostatniej wizyty przedstawicieli Francji w Polsce minister ds. europejskich Nathalie Loiseau nie dała jednoznacznej odpowiedzi, kto przybędzie oraz powiedziała, iż „żałuje, że chce się mówić o Iranie bez Iranu”.

Z pewnością w Warszawie nie pojawią się przedstawiciele Federacji Rosyjskiej. Władze Kremla 14 lutego organizują w Soczi szczyt poświęcony sytuacji w Syrii. Obecność potwierdzili przywódcy Turcji i Iranu.

Źródło:

TVN24, wPolityce, Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.