Connect with us

Polska

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych

SejmLog

Dodano

dnia

YouTube/Prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw dotyczących kwestii tzw. „błędnych przelewów”.

„Celem ustawy jest zmiana przepisów regulujących problematykę transakcji płatniczych wykonanych z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora, którym najczęściej jest błędny numer rachunku odbiorcy przelewu” – podaje Kancelaria Prezydenta.

Dzięki nowym przepisom, dostawcy usług płatniczych, tj. przede wszystkim banki, będą mieć skuteczne narzędzia prawne, umożliwiające udzielenie klientom pomocy w odzyskaniu od odbiorcy przelewu błędnie przelanych środków finansowych.

Kancelaria Prezydenta informuje również o „niezwykle istotnej” konstrukcji w ustawie, zgodnie z którą, w przypadku odmowy dobrowolnego zwrotu błędnie przelanych środków, w określonym w ustawie terminie, dostawca usług płatniczych będzie mógł udostępnić klientowi dane osobowe odbiorcy przelewu umożliwiające skierowanie sprawy na drogę sądową.

 „Następuje zmiana ustawy o usługach płatniczych i innych ustaw. Zmiana z pozoru drobna i regulacja może nie jest wielka, ale doniosła w swoich skutkach” – powiedział prezydent, a wcześniej podziękował Rzecznik Finansowej z funkcjonującego w Kancelarii Prezydenta RP Zespołu Analiz Systemowych za propozycję wprowadzenia przepisów umożliwiających płatnikowi skuteczne odzyskanie środków pieniężnych przelanych na błędny numer rachunku bankowego. Podziękował również posłom i senatorom, z których żaden nie sprzeciwił się, ani nie wstrzymał się od głosu.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.