Connect with us

Polska

Prezydent Duda po śmierci Jana Olszewskiego: „Zarządzenie Żałoby Narodowej uważam za konieczne”

Damian Fiet

Dodano

dnia

Andrzej Duda/fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Andrzej Duda/fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie ogłoszenia żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego członka Szarych Szeregów oraz byłego premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jan Olszewski w latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Wojciecha Ziembińskiego. W 1976 roku brał udział w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników. W okresie Solidarności bronił wielu działaczy tej organizacji, w tym Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego. Był doradcą w Sekretariacie Episkopatu Polski oraz występował jako oskarżyciel posiłkowy i reprezentant rodziny księdza Jerzego Popiełuszki w procesie oskarżonych o jego morderstwo.
 


 
Jan Olszewski odmówił udziału w obradach Okrągłego Stołu. Nie wziął również udziału w wyborach do sejmu kontraktowego, gdzie odrzucił propozycje uczestnictwa w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1991 roku ówczesny prezydent RP Lech Wałęsa powołał go na premiera. Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w pierwszych dniach czerwca 1992 roku.

Źródło:

Andrzej Duda/Twitter

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.