Connect with us

Polska

Prezydent Izraela mówił,że „Polacy pomagali w eksterminacji Żydów”? Andrzej Duda zaprzecza

SejmLog

Dodano

dnia

Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Izraelski portal „Times of Israel” podał, iż podczas wczorajszego wystąpienia na Marszu Żywych w Oświęcimiu prezydent Izraela Re’uwen Riwin powiedział, że „”Polska i Polacy pomagali w nazistowskiej eksterminacji”. Prezydent Andrzej Duda w twitterowej wymianie zdań z dziennikarką Dominiką Cosic zaprzeczył jednak, że takie słowa padły.

Według portalu „Times of Israel” prezydent Riwlin miał powiedzieć, że „nie ma wątpliwości, że wielu Polaków walczyło z nazistowskim reżimem, ale nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy brali udział w eksterminacji”. Artykuł zatytułowany został: „Polacy pomagali w nazistowskiej eksterminacji, powiedział Riwlin polskiemu odpowiednikowi”.

Tekst cały czas znajduje się na stronie internetowej serwisu. Można go znaleźć W TYM MIEJSCU.

Publikacja portalu wywołała w Polsce mnóstwo kontrowersji. Dziennikarze oraz internauci, za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter, zaczęli dopytywać Andrzeja Dudę, czy takie słowa rzeczywiście padły. W konwersacji z dziennikarką TVP, Dominiką Cosic, prezydent zaprzeczył, że taka sytuacja miała miejsce.

Przysłuchując się wystąpieniu izraelskiego prezydenta z polskim tłumaczeniem (o ile „Times of Israel” cytował w swojej publikacji właśnie te fragmenty) trudno odnaleźć konkretnie taką wypowiedź. Faktem jednak jest to, iż Riwlin wypowiedział inne słowa, które również wywołały w naszym kraju spore kontrowersje. „Maszyna nazistowska nie działałaby, gdyby nie miała pomocników. To prawda Polacy nie budowali obozów, ale Żydzi również byli mordowani przez Polaków, przez Ukraińców, przez Litwinów” – mówił (tłumaczenie za TVP Info).

Wcześniej, podczas konferencji prasowej z udziałem dziennikarzy Riwlin mówił, że „Izrael śledzi z bliska to co się dzieje tutaj (w Polsce – przyp. red.). Mamy pełen szacunek tego rachunku sumienia, który społeczeństwo polskie zrobiło. Ale żądamy, aby Polska podchodziła odpowiedzialnie do badania prawdy o Holokauście”. Więcej TUTAJ.

Marsz Żywych

Marsz Żywych to przede wszystkim przedsięwzięcie edukacyjne od 1996 organizowane co roku przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Odbywa się w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady.

Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

Źródło:
rmf24.pl, Times of Israel, TVP Info, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.