Polska
Projekt Kukiz’15 obniżający podatek PIT dla małych firm z 19% do 15% odrzucony
22 marca, podczas 60. posiedzenia Sejmu RP głosowano nad projektem ustawy autorstwa klubu Kukiz’15, który zakładał obniżenie podatku PIT dla małych firm z 19% do 15%.
Stosunkiem głosów 222:201, przy 3 głosach wstrzymujących się projekt ustawy o PIT został odrzucony w pierwszym czytaniu. Za głosowało 217 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 4 posłów koła Wolni i Solidarni oraz jeden poseł niezrzeszony. Przeciwko odrzuceniu głosowali posłowie klubu Kukiz’15, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego-Unii Europejskich Demokratów. Nie głosowało 34 posłów, natomiast 3 posłów wstrzymało się od głosu: poseł Jarosław Gowin z PiS oraz posłowie Adam Andruszkiewicz i Jarosław Porwich z WiS. Pełną informację o głosowaniu można znaleźć tu: bit.ly/2FXiUW8.
Przed przystąpieniem do głosowania poseł wnioskodawca, Błażej Parda starał się przekonać posłów partii rządzącej, aby nie odrzucali tego projektu:
„Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To jest trochę dziwne, bo był już projekt Prawa i Sprawiedliwości, który obniżył podatek dla małych spółek, ale tylko małych spółek, czyli 10% małych firm. Okazuje się, że wśród tych małych spółek 40% to są firmy z kapitałem zagranicznym. Nasz projekt obejmuje praktycznie tylko firmy z kapitałem polskim i ten projekt chcecie odrzucić. Dlaczego? W swoim projekcie napisaliście takie fajne uzasadnienie, że tamten projekt jest potrzebny, bo obniżenie podatku ma na celu przyspieszenie tempa wzrostu rozwoju, stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym przede wszystkim przedsiębiorczości ludzi młodych, dobrze wykształconych. Jak mamy to rozumieć? Macie świadomość, że obniżenie podatków zwiększy, przyspieszy rozwój, pomoże młodym ludziom, tak? Tak napisaliście w swoim rządowym projekcie. A teraz kiedy my składamy projekt, który poszerza to grono osób, bo będzie dotyczył 2 mln firm, chodzi o obniżenie podatku do 15%, wy mówicie, że nie. Czy macie patent na wiedzę, czy po prostu wasza retoryka zmienia się w zależności od tego, jak zawieje wiatr?” – pytał z mównicy sejmowej poseł Błażej Parda.
„Szanowni państwo, mali podatnicy, o których walczymy, to 41% udziału w PKB, średni to ok. 15%, duże firmy to 30%. Mali podatnicy tworzą najwięcej PKB w tym kraju. Zatrudnienie – mali podatnicy tworzą 39% miejsc pracy, duże firmy – 30%, średnie – 15%. Stoimy na tych najmniejszych firmach. Dzięki nim tutaj siedzicie, dzięki nim macie płacone pensje. To dlaczego im również nie pomożemy? Duże firmy mogą się starać o różnego rodzaju konstrukcje, wyprowadzenie podatków za granicę – Cypr, Dubaj, znana konstrukcja. Małe firmy nie będą tego robiły, bo nie stać ich na doradców podatkowych, na spółki. Po prostu muszą od pierwszego do pierwszego ciągnąć” – przekonywał poseł.
Pełną wypowiedź można zobaczyć tu: bit.ly/2uePg9h.