Connect with us

Polska

Prokuratura Rejonowa reaguje ws. palenia kukły Judasza w Pruchniku. Jakubiak: poważnie?

SejmLog

Dodano

dnia

Radio ZET podaje, że Prokuratura Rejonowa zareagowała ws. wydarzeń, które miały miejsce w miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu. Tam, zgodnie z lokalną tradycją, dokonano tzw. „sądu na Judaszu”. Zdrajcę, ucznia Jezusa Chrystusa, symbolizowała kukła stylizowana na stereotypowego Żyda.

W Wielki Piatek w miejscowości Pruchnik na Podkarpaciu odbył się tzw. „Sąd nad Judaszem”. Zgodnie z lokalną tradycją mieszkańcy wymierzają kukle symbolizującej zdrajcę, ucznia Jezusa Chrystusa, który wydał go na śmierć, po 30 ciosów kijami. Następnie jest ona wleczona ulicami, po czym dokonuje się jej spalenia oraz wrzucenia do wody.

Wydarzenia, do których doszło w Pruchniku odbiły się szerokim echem w Polsce i poza jej granicami. Swoje stanowisko przedstawił m.in. Światowy Kongres Żydów.

„Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień. Można się tylko zastanawiać, jaka byłaby reakcja Jana Pawła II, który uczył katolików w swej ojczystej Polsce i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, na tak jawne odrzucenie jego nauk” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Głos zabrał też szef MSWiA, Joachim Brudziński.

Okazuje się jednak, że to nie koniec działań podjętych ws. lokalnej tradycji z miejscowości Pruchnik. Radio ZET podało, iż całą sprawą zainteresowała się Prokuratura Rejonowa na Podkarpaciu.

Decyzję PR skomentował poseł Marek Jakubiak.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  Student prawa

  24 kwietnia 2019 at 23:22

  „Po drugie, prokuratura ogłosiła, że wszczęła śledztwo „z urzędu”, podczas gdy art. 216 § 5 kodeksu karnego definiujący czyn zniewagi i sposób postępowania przy podejrzeniu jej wystąpienia określa jednoznacznie, że:
  „§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.”
  zatem prokuratura nie miała prawa wszczynać śledztwa „z urzędu”.”

  Jesteś w błędzie, drogi Wyborco, ponieważ zgodnie z art. 60 § 1 kodeksu postępowania karnego:
  Art. 60. § 1. W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego prokurator wszczyna postępowanie albo wstępuje do postępowania już wszczętego, jeżeli wymaga tego interes społeczny
  § 2. Postępowanie toczy się wówczas z urzędu, (…)

  Innymi słowy, prokurator ma prawo wszczynać śledztwo o każde przestępstwo z urzędu.

 2. Avatar

  Info

  23 kwietnia 2019 at 23:47

  Daniels powiedział „– Przy takim gównie zastanawiasz się, jak ludzie zyskują złe imię. ”
  Rozumiem, że Daniels mówił do siebie i swoich współbraci w wierze!!
  A tu zobaczycie, jak kler żydowski obecnie uczy dzieci wieszać człowieka na żydowskiej religii:
  https://nczas.com/2019/04/21/robert-winnicki-odpowiada-danielsowi-lider-konfederacji-sklada-zydom-propozycje-video/

  Rozumiem, że Daniels mówił do siebie i swoich współbraci w wierze!!

 3. Avatar

  Wyborca

  23 kwietnia 2019 at 23:45

  Śledztwo zostało otwarte pod pozorem dokonania czynu zniewagi – prokuratura podała art. 257kk. Jednak zniewaga zdefiniowana w artykułach 257kk i 216 kk w jednoznaczny sposób może dotyczyć tylko osoby żywej, a nie postaci historycznej – to pierwsze polityczne zmanipulowanie i złamanie prawa pisanego, widać jak na dłoni. Cytat:
  „art. 257
  Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
  Po drugie, prokuratura ogłosiła, że wszczęła śledztwo „z urzędu”, podczas gdy art. 216 § 5 kodeksu karnego definiujący czyn zniewagi i sposób postępowania przy podejrzeniu jej wystąpienia określa jednoznacznie, że:
  „§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.”
  zatem prokuratura nie miała prawa wszczynać śledztwa „z urzędu”.

  Wygląda więc na to, że PiS nie lubi tylko słowa komunizm, ale najpaskudniejsze praktyki charakterystyczne dla komunizmu PiS-owi nie przeszkadzają, zwłaszcza gdy służą do utrzymania się przy władzy.
  Teraz już wiem do czego PiS-wi potrzebni są komunistyczni prokuratorzy, którzy tam są i to na eksponowanych pozycjach.

 4. Avatar

  isg

  23 kwietnia 2019 at 18:24

  Jeżeli okazałoby się to prawdą, to nie tylko byłoby to państwo typu bantustanu zarządzanego telefonicznie przez portiera izraelskiej ambasady, ale na dodatek byłby to bantustan typu kabaretowego. To się nie może dziać naprawdę. Ukryta kamera?:).Jeżeli Polacy nie wykreują w najbliższym czasie jakiejś suwerennościowej elity, to znaczy, że po prostu nie zasługują na suwerenne państwo, lecz na taki właśnie bantustan, którego kacykowie nie tylko się szmacą przed ośrodkami zewnętrznymi, ale na dodatek robią to w stylu trzeciorzędnego kabaretu.

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.