Connect with us

Polska

Protestujący opiekunowie złożyli kolejną propozycję. Rafalska: nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować

Dodano

dnia

Wikimedia/Kancelaria Premiera/P.Tracz

Protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych po raz kolejny rozmawiali z minister Elżbietą Rafalską ws. swoich postulatów. Szefowej resortu rodziny i pracy przedstawiono kolejną propozycję.

Podczas konferencji prasowej Rafalska przyznała, że wspomniana propozycja nie różni się znacząco od poprzedniej. Jak twierdzi, została jedynie lekko zmodyfikowana. Protestujące chciałyby, aby wszystkie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymały specjalny dodatek. Minister Rafalska przyznaje jednak, że państwa nie stać na sfinansowanie tego postulatu.

„Mamy taką sytuację, że dodatek dla wszystkich osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności kosztowałby ok. 9-10 mld złotych. Przez błędy poprzedników, nieprzemyślane rozwiązania prawna, niepoliczone w skutkach finansowych, były takie sytuacje, w których wprowadzano błędne rozwiązania, a które doprowadziły do tego, że mamy kilka grup. Przyjmowanie takich rozwiązań pod presją powoduje, że wszystkie pozostałe grupy mają prawa nabyte. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie takiego rozwiązania sfinansować i zaproponować, uwzględniając całą sytuację” – powiedziała.

Elżbieta Rafalska dodała jednocześnie, że rząd ws. protestu opiekunów osób niepełnosprawnych wykazuje „maksimum dobrej woli” . Przyznała także, że w ciągu dwóch lat finanse przeznaczone na politykę wobec osób niepełnosprawnych wzrosły o prawie 3 miliardy złotych.

Wcześniej Iwona Hartwich, jedna z liderek protestu, przyznała, że rozmowa z minister Rafalską była „dobra”, a złożoną przez protestujących propozycję nazwała „kompromisem”. Dodała również, że Rafalska przyznała, że resort musi ją przeanalizować, a także wyliczyć odpowiednie szacunki.

 

Źródło:
300polityka.pl, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.