Connect with us

Polska

Robert Winnicki alarmuje: antypolskie hasła podczas marszu we Lwowie. „Lwów nie dla polskich panów”

SejmLog

Dodano

dnia

Robert Winnicki fot. Paweł Kula
Fot. Flickr/Sejm RP/Paweł Kula

Robert Winnicki, poseł niezrzeszony, dawniej Kukiz’15, opublikował w serwisie Twitter fotografię wykonaną podczas marszu zwolenników Stepana Bandery, który w niedzielę odbył się we Lwowie. Jego uczestnicy wykrzykiwali antypolskie hasła, mieli przy sobie również transparenty z kontrowersyjnymi napisami.

„Lwów nie dla polskich panów” – tak maszerował wczoraj Korpus Narodowy, polityczne skrzydło hołubionego przez MSW Ukrainy, posłów PiS i Gazetę Polską pułku Azow” – napisał Winnicki.

„Giedroyciowska polityka wschodnia, łącząca elity III RP od Michnika po Kaczyńskiego, ponosi całkowitą klęskę” – dodał w dalszej części swojego komentarza.

Opublikowany wpis poseł opatrzył fotografią wykonaną podczas odbywającego się we Lwowie marszu.

SPRZECIW WOBEC NOWELIZACJI USTAWY O IPN

Marsz, który odbył się we Lwowie 4 marca miał na celu upamiętnienie rocznicy śmierci dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza. Uczestnicy wydarzenia nie byli przychylni Polakom. „Nasza ziemia – nasi bohaterowie!”, „Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec!” – wykrzykiwali. Pojawiło się również hasło „Lwów nie dla polskich panów”.

Swiatosław Siryj, przedstawiciel Korpusu Narodowego (partii politycznej, organizatora marszu), oznajmił, iż transparent jest odpowiedzią na nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej przyjętej przez polskie władze. „Nie występujemy przeciwko narodowi polskiemu, ale jesteśmy przeciwni populistycznym władzom Polski, które przyjęły tę skandaliczną ustawę” – powiedział.

Nowelizacja ustawy o IPN zawiera przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

W nowelizacji zapisano definicję takich zbrodni. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”.

 

 

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.