Connect with us

Polska

Rozmowy Morawieckiego z Merkel. O gospodarce, bezpieczeństwie i praworządności

Dodano

dnia

fot. W. Kompała / KPRM
fot. W. Kompała / KPRM

W Warszawie z wizytą przebywa kanclerz Republiki Federalnej Niemiec – Angela Merkel. To jej druga wizyta zagraniczna po ponownym objęciu stanowiska. Pierwszą stolicą, którą odwiedziła niemiecka polityk był Paryż.

Polski premier oraz niemiecka kanclerz rozmawiali między innymi o współpracy między państwami, nowych ramach finansowych UE, bezpieczeństwie, polityce przemysłowej i handlu. W dyskusji poruszono także temat Brexitu, który w znaczący sposób zmienia obraz geopolityczny. Z informacji medialnych wynika, że podobnych kwestii dotyczyło spotkanie kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Z Merkel o współpracy

„Jestem niezmiernie rad, że mogę dzisiaj gościć kanclerz w Warszawie. Jeszcze raz pogratulowałem ponownego wyboru na stanowisko kanclerza Niemiec. Cieszę się że Polska kolejny raz będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera przyjaciela i że będziemy mogli razem kontynuować współpracę przy rozwiązywaniu problemów europejskich, bilateralnych i też w szerzej perspektywie” – mówił premier Morawiecki.

„Cieszę się także że jest wola pogłębienia polsko-niemieckiego partnerstwa, o której mowa jest też w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu. Pragnę zapewnić że Polska jest również gotowa do wypełniania polsko-niemieckiego partnerstwa treścią, zarówno w wymiarze bilateralnym, europejskim, jak i międzynarodowym” – podkreślał.

„Uważamy że bliska współpraca między naszymi państwami jest niezbędna do zapewnienia bardzo dobrej współpracy w całej Europie, zarówno w kontekście nowej agendy, po Brexicie, po marcu 2019 roku, jak również wypracowania nowych ram finansowych, ale też wspólnej polityki cyfrowej, w zakresie bezpieczeństwa czy polityki przemysłowej. Także ostatnie działania protekcjonistyczne skomentowaliśmy wspólnie z kanclerz jako coś niepokojącego, co się teraz na świecie pojawiło” – zaznaczył szef polskiego rządu.

 

Sytuacja międzynarodowa i Trójkąt Weimarski

„Rozmawialiśmy również o oburzającym ataku przy użyciu gazu chemicznego. Uzgodniliśmy że UE powinna dać stanowczą, a nie tylko symboliczną odpowiedź i oczekujemy od UE, że aby w konkluzjach po Radzie Europejskiej temat rosyjskiego ataku się również znalazł” – mówił Mateusz Morawiecki , w trakcie konferencji z kanclerz Angelą Merkel.

Z satysfakcją odnotowałem deklarowaną w umowie koalicyjnej wolę intensyfikacji współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Polska jest gorącym zwolennikiem wykorzystania tej formuły jako platformy rzeczywistych konsultacji najważniejszych tematów, punktów agendy. Liczymy że wkrótce dojdzie do takiego spotkania. Również z kanclerz wysoko oceniliśmy naszą współpracę gospodarczą, handlową. Ona jest niemalże modelowa, można powiedzieć bardzo bliska. Obroty handlowe przekroczyły 100 mld i są rekordowe, cały czas rosną, zbliżają nasze gospodarki do siebie” – podkreślił polski premier.

 

Budżet UE i Brexit

Podkreśliłem znaczenie solidarności europejskiej m.in. w kontekście prac nad nowym budżetem UE. Tutaj dopuszczamy, optujemy za podniesieniem wkładów państw członkowskich, na skutek ubytku ze względu na Brexit, ale też uważamy że Wielka Brytania powinna częściowo partycypować w jakichś formach w budżecie unijnym” – dodał szef polskiego rządu.

„W kontekście przyszłości UE zgodziliśmy się, że kwestią kluczową jest teraz zagwarantowanie jedności UE, przede wszystkim przez skupienie się na oczekiwaniach obywateli państw członkowskich, a również na praktycznej stronie funkcjonowania UE, dawaniu obywatelom jak największej wartości z UE, stabilności, bezpieczeństwa. To są czynniki, które wyraźnie obywatele sygnalizują nam w ramach kolejnych wyborów” – przekonywał Morawiecki.

 

Praworządność i relacje z Komisją Europejską

Prowadzimy ożywiony dialog z naszymi partnerami z KE, spotykałem się na dwa dłuższe spotkania z przewodniczącym Junckerem, kilka razy z wiceprzewodniczącym Timmermansem i również teraz, podczas posiedzenia RE będę rozmawiał na temat praworządności w Polsce. Jesteśmy w kontekście kilku dużych tematów w pełni przekonani co do tego, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne w Polsce i że one zwiększą niezależność, niezawisłość sędziów, obiektywność, jakość systemu sądowniczego. Wiemy oczywiście o pewnych wątpliwościach, które KE postawiła w ramach rekomendacji czwartej i wielu sugestii, które są tam ujęte i oczywiście oprócz białej księgi przekażemy również w terminie, czyli do 20 [marca] naszą bardzo szczegółową odpowiedź na każde z tych wątpliwości, które KE przedstawiła” – mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z kanclerz Angelą Merkel.

Jest światełko w tunelu, że dojdziemy do porozumienia. Na pewno ono wymaga zrozumienia po obu stronach. My pokazujemy na pewnego rodzaju błędy, problemy, to delikatnie określam, w systemie sprawiedliwości, aczkolwiek rozumiemy też to, że są emocje po obu stronach i staramy się te emocje minimalizować. Weszliśmy w bardzo konstruktywny dialog. Dziękuję przewodniczącemu Junckerowi, że po stronie KE jest też zrozumienie dla naszych różnych charakterystycznych cech systemu wymiaru sprawiedliwości i na pewno najbliższe kilka tygodni, dwa miesiące najbliższe będą bardzo ważne z tego punktu widzenia, żeby dojść do jakiegoś konstruktywnego porozumienia” – dodał szef polskiego rządu.

 

Opozycja o wizycie Merkel w Polsce

„Spotkanie Merkel – Morawiecki ma trwać całe… 5 min. Tak wyglądają dziś relacje z naszym najważniejszym partnerem gospodarczym. No, ale przecież Polska PiS wstaje z kolan” – taki opis zamieściła na swoim profilu społecznościowym Platforma Obywatelska.

 

Źródło:
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.