Connect with us

Polska

Petru o planach rządu ws. OFE: nie dajcie się nabrać na kłamstwa Morawieckiego

Dodano

dnia

Ryszard Petru skomentował konferencję Mateusza Morawieckiego ws. OFE. Lider partii Teraz nazwał słowa premiera „kłamstwami”.

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Mateusz Morawiecki poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.

Rząd zakłada, że obywatele otrzymają całość środków zgromadzonych w OFE na na utworzone dla każdego Indywidualne Konta Emerytalne. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na taki krok, wówczas będzie musiał liczyć się z opłaceniem podatku w wysokości 15%.

„Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (IKE), to będziemy musieli wpłacić podatek – nazwany „opłatą przekształceniową” – w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS” – podaje branżowy serwis money.pl.

Przedstawiciele rządu chcą dać również obywatelom możliwość przeniesienie OFE do ZUS. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki ruch, wówczas środki zostaną zapisane na koncie emerytalny w pierwszym filarze, już bez podatku. Ten miałby pojawić się dopiero na emeryturze przy wypłacie środków.

Czytaj więcej: Rząd przedstawił swoje plany ws. OFE. Kukiz’15 ma własny projekt ustawy

Ryszard Petru: nie dajcie się nabrać na kłamstwa Morawieckiego

Głos ws. zapowiedzi Mateusza Morawieckiego zabrał Ryszard Petru. „Nie dajmy sie nabrać na kłamstwa Morawieckiego. To drugi skok na #OFE – tyle, że bardziej wysublimowany. Zamiast przelewu do ZUS, rząd pobierze haracz 15% za przelanie środków na IKE. Jeśli całość ze 160 mld zł aktywów pójdzie do #IKE to rząd pobierze haracz 24 mld zł!” – napisał lider partii Teraz.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.