Connect with us

Polska

Rząd przedstawił swoje plany ws. OFE. Kukiz’15 ma własny projekt ustawy

Dodano

dnia

fot. Kancelaria Sejmu - Paweł Kula

Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego Polaków – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki prezentując główne złożenia w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE).

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Mateusz Morawiecki poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.

„Jak zapowiedział szef rządu, 100% środków z OFE trafi na indywidualne konta emerytalne Polaków. Jak dodał, środki te będą w całości prywatne i dziedziczone” – czytamy na stronie internetowej Kancelarii Premiera.

„Chcemy odbudować zaufanie Polaków. Dziś przekazujemy te środki społeczeństwu, przekazujemy je ludziom. Tusk powiedział: to nie są wasze pieniądze. Kiedy więc mówię o przekazaniu tych pieniędzy, to de facto jest to sprywatyzowanie ich” – mówił Mateusz Morawiecki.

„To prywatyzacja sprawiedliwa. Nasi poprzednicy uderzyli w Polaków zmianami w OFE, ze względu na sytuację finansów. My naprawiliśmy finanse, więc możemy to zrobić. Polacy będą mieli wybór, czy środki pójdą na IKE, czy wybiorą ZUS. Domyślnie zakładamy, że Polacy mogą chcieć zostawić je na swoich indywidualnych kontach” – dodał.

Co propozycja rządu przynosi w praktyce?

Rząd zakłada, że obywatele otrzymają całość środków zgromadzonych w OFE na na utworzone dla każdego Indywidualne Konta Emerytalne. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na taki krok, wówczas będzie musiał liczyć się z opłaceniem podatku w wysokości 15%.

„Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (IKE), to będziemy musieli wpłacić podatek – nazwany „opłatą przekształceniową” – w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS” – podaje branżowy serwis money.pl.

Średnio każdy członek OFE ma 10,1 tys. zł w aktywach funduszy (dane na koniec marca). Oznacza to, że każda rata podatku od przenoszonych na IKE OFE wyniósłby około 750 zł.

Przedstawiciele rządu chcą dać również obywatelom możliwość przeniesienie OFE do ZUS. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki ruch, wówczas środki zostaną zapisane na koncie emerytalny w pierwszym filarze, już bez podatku. Ten miałby pojawić się dopiero na emeryturze przy wypłacie środków.

W maju ustawa ma zostać przekazana do konsultacji społecznych, zaś w lipcu najprawdopodobniej przyjmie ja rząd. Pod głosowanie ma zostać poddana z kolei na przełomie września i października. Jeżeli przyjmie ją Sejm i Senat prezydent miałby parafować ją w styczniu przyszłego roku.

Reakcja Kukiz’15

Głos ws. OFE zabrali przedstawiciele Kukiz’15. Stanowisko ruchu przedstawił wicemarszałek Stanisław Tyszka, który wziął udział w konferencji prasowej.

„Wychodzimy z takiego założenia, które jest diametralnie różne od prowadzonej wcześniej polityki Platformy Obywatelskiej, a obecnie Prawa i Sprawiedliwości. Nie zgadzamy się na zadłużanie Polaków, nie zgadzamy się na podnoszenie podatków i finansowanie, z tych podwyżek i tego długu, kiełbasy wyborczej” – mówił jeden z liderów Kukiz’15.

„Prawo i Sprawiedliwość uchwaliło ustawę przekazującą tzw. trzynastą emeryturę w maju, która kosztuje 11 miliardów, a my chcemy oddać 162 miliardy, ale, uwaga, pieniędzy, które należą do ludzi, które zostały przez nich wypracowane” – dodał.

„System OFE od początku był błędny, wadliwy. Umożliwił dorobienie się wielkim firmom finansowym (…), później dokonano wielkiej grabieży na skalę 150 miliardów złotych, zrobił to pan Donald Tusk i pan Rostowski. Powinni za to stanąć przed Trybunałem Stanu” – kontynuował.

„Natomiast od 3 lat słyszymy różne plany ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Przewija się kwestia tego, że te oszczędności emerytalne Polaków mogłyby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej. To byłby nieprawdopodobny skandal. To byłoby pójście tą drogą rządu Platformy Obywatelskiej i PSL-u. My się na to nie zgadzamy i dlatego przedstawiamy własny projekt ustawy” – powiedział Stanisław Tyszka.

„Zawsze uważaliśmy, zresztą jak większość Polaków, że te pieniądze zgromadzone w OFE to są prywatne oszczędności emerytalne. I ta ustawa o zwrocie środków właśnie realizuje takie założenie” – dodał.

Projekt ustawy przedstawiony przez Kukiz’15 zakłada przeniesienie całości środków zgromadzonych na OFE do dobrowolnych funduszy emerytalnych. Aktywa zgromadzone w dobrowolnych funduszach emerytalnych będą mogły zostać zbyte przez oszczędzających. Zabezpieczona będzie jednak stabilność rynku finansowego, bowiem likwidacja środków z OFE będzie następowała w tempie maksymalnie 2,5% aktywów kwartalnie.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz’15 to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji „Poniedziałku Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. Kukiz’15 zgłosił już m.in. projekt ustawy antykorupcyjnej oraz projekty dotyczące podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz likwidacji subwencji partyjnych.

Więcej informacji w nagraniu poniżej.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.