Polska

Rząd zawarł porozumienie z częścią organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych

Dodano

dnia

Flickr/Kancelaria Premiera

24 kwietnia br. w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” strona rządowa oraz przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych zawarli porozumienie w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych.

„Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Elżbietę Rafalską i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych” – podaje oficjalna strona Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podpisane przez strony porozumienie zakłada podniesienie przez rząd od 1 czerwca 2018 roku wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. 1029,80 zł. Co ważne, renta socjalna będzie podlegać corocznej waloryzacji. Renta w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem.

W imieniu strony rządowej porozumienie podpisała minister Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Z kolei w imieniu środowiska osób niepełnosprawnych podpisy pod porozumieniem złożyli członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych (aby zostać członkiem Krajowej Rady, trzeba mieć poparcie co najmniej 15 organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych).

„Jest mi przykro, że nie ma nas tu wszystkich razem. Szukamy kompromisu. Lista potrzeb jest długa. Chciałabym spełnić wszystkiego oczekiwania, ale nie zlikwiduję wieloletnich zaniedbań poprzedników w ciągu jednego, w dodatku trwającego roku budżetowego” – powiedziała minister Rafalaska nawiązując do wcześniejszego odrzucenia złożonej propozycji przez opiekunów osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie.

Odrzucona propozycja

24 kwietnia do Sejmu przyjechała rzecznik rządu Joanna Kopcińska, która przedstawiła protestującym opiekunom propozycję porozumienia.

Rządowa propozycja została jednak odrzucona przez rodziców osób niepełnosprawnych ze względu na fakt, iż zakłada ona zwiększenie renty socjalnej, ale bez zasiłku rehabilitacyjnego. Informację tę przekazała liderka protestu, Iwona Hartwich, która rozmawiała z Kopcińską.

„My dziękujemy za to porozumienie, ale to nie jest dla nas porozumienie. Czy pani zna nasz pierwszy postulat? Te dwa postulaty z którymi przyjechaliśmy są nierozerwalne. Czy pani zgodzi się, że 900 zł w tym portfelu niepełnosprawnych starcza na życie czy nie starczy?” – pytała Hartwich.

„Nie wierzymy w dobrą wolę rządu. Sądziliśmy, że państwo podejdą to tematu poważnie i podpiszemy to porozumienie, gdzie w ustawie znajdzie się pierwszy postulat” – dodała.

Czytaj także: Rzecznik rządu w Sejmie z propozycją porozumienia. Rodzice się nie zgadzają. „Nie wierzymy w dobrą wolę rządu”

Exit mobile version