Connect with us

Polska

Rzeczniczka SLD: Wandalizm przestaje być wandalizmem, gdy walczy się o demokrację

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

Anna Maria Żukowska/fot. SLD
Anna Maria Żukowska/fot. SLD

Wczoraj pod Sejmem RP pojawili się protestujący, którzy sprzeciwiali się reformie sądownictwa. Doszło także do aktu wandalizmu. Dwie osoby przeskoczyły przez barierki i udało im się umieścić napis na ścianie budynku parlamentu.

Akt wandalizmu spotkał się z krytyką, także wśród dziennikarzy i publicystów. Jedni usprawiedliwiali sprawców, drudzy z kolei podkreślali, że granice zostały przekroczone a budynek parlamentu nie jest miejscem do umieszczania napisów. Dość nieoczekiwanie do dyskusji włączyła się rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Anna Maria Żukowska, która broniła akcji podjętej przez protestujących.

 


 

– Zwykły wandalizm przestaje być zwykłym wandalizmem, kiedy walczy się o demokrację. Te same czyny, w zależności od kontekstu, nabierają innego znaczenia. I inaczej powinny być oceniane. Broniący status quo zawsze zasłaniają się sformułowaniami typu „wichrzyciele”, „wandale”, „łobuzy”

– napisała Anna Maria Żukowska.

– Bo obywatelskie nieposłuszeństwo zakłada nieużywanie przemocy. Wykonanie napisu na murze nie jest aktem przemocy, a jest nim wtargnięcie siłą do czyjegoś domu czy uderzenie kogoś jakimkolwiek przedmiotem

– wyjaśniała.
 

 

Źródło:
Anna Maria Żukowska/Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.