Polska

Schetyna: Koalicja Obywatelska, to PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska

Dodano

dnia

Grzegorz Schetyna

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował, że Koalicja Obywatelska wystartuje do wyborów parlamentarnych bez SLD i PSL. Koalicja Obywatelska ma składać się zarówno z PO, N., Inicjatywy Barbary Nowackiej, jak również z przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców. Nieznana jest jeszcze decyzja co do wyborów do Senatu.

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej zapewnił, że koalicja pójdzie do wyborów, jako koalicja „zwykłych obywateli”, a nie jako koalicja partii politycznych.

„Idziemy do wyborów parlamentarnych nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę, którzy chcą bronić razem z nami demokracji, praworządności i pozycji Polski w Unii Europejskiej” – powiedział Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący KO: Chcemy koalicji demokratów i patriotów

Grzegorz Schetyna podkreślił, że na listach Koalicji Obywatelskiej znajdą się przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.  Zapowiedział także, że 20 procent miejsc na listach będzie przeznaczonych dla ludzi z organizacji pozarządowych.

„Chcemy iść i chcemy tworzyć nasze listy, listy Koalicji Obywatelskiej i obywateli, ludzi aktywnych, o społeczników, ekspertów, samorządowców, organizacje samorządowe” – powiedział szef KO.

„Tych wszystkich, którzy dotychczas nie uczestniczyli wprost w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program, będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie” – dodał.

„Jestem przekonany, że na listach Koalicji Obywatelskiej będą bardzo mocne nazwiska autorytetów samorządowych” – powiedział w środowym programie „Graffiti” Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Koalicja bez SLD i PSL

KO ostatecznie wystartuje do wyborów bez Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

„Koalicja Obywatelska, to PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Dzisiaj otwieramy tę koalicję, rozszerzamy ją o społeczników, ekspertów, samorządowców, tych wszystkich aktywnych ludzi, którzy dotychczas nie byli wprost w polityce w tej pierwszej linii. Dzisiaj oni dołączą do naszego projektu” – poinformował Schetyna.

„Decyzja PSL kończy historię Koalicji Europejskiej” – skomentował Schetyna przyczynę rozpadu KE.

„To jest nasza odpowiedź na nową jakość życia polskiej polityki. Uważamy, że tylko nowa formuła koalicji ma szansę stanąć przeciwko PiS, dlatego zapraszamy do tej formuły Koalicji Obywatelskiej, tam wszyscy się zmieszczą” – wyjaśnił.

Grzegorz Schetyna oświadczył, że tuż po posiedzeniu zarządu krajowego PO poinformował przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego o decyzji Platformy Obywatelskiej.

„Sześciopak” Schetyny podstawą programową KO

Schetyna poinformował, że w następnym tygodniu odbędą się spotkania z zarządami regionalnymi PO i pozostałymi organizacjami w celu ustalenia list wyborczych. Lista kandydatów zostanie zaprezentowana 26 lipca. Również rozpoczną się prace nad szczegółowym programem Koalicji Obywatelskiej.

Zaznaczył, że tzw. sześciopak ujęty w sześciu hasłach i kilkunastu postulatach będzie stanowić podstawę programową KO.

„To jest podstawa programowa i wokół tego będziemy budować tę Koalicję. On jest pojemny – będziemy go jeszcze uszczegóławiać” – podkreślił szef PO.

„Ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie”

Grzegorz Schetyna był dopytywany przed media, czy KO pójdzie wspólnie z PSL i SLD do wyborów do Senatu, gdzie obowiązuje formuła okręgów jednomandatowych.

„Rozmawialiśmy – zakładając wariant niepójścia razem. Uważam, że ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie, i zrobię wszystko, żeby tak się stało” – odpowiedział.

Zwrócił uwagę, że na listach do Senatu pojawią się również samorządowcy.

„Będziemy tworzyć wspólne listy do Senatu, ale także trzy miejsca – piąte, dziesiąte i ostatnie – przeznaczymy na wskazania samorządowców, wszystkich samorządowców. Tych, którzy chcą bronić idei samorządności, jego niezależności instytucjonalnej przed polityką centralizacyjną obecnej władzy” – powiedział.

Kliknij by skomentować
Exit mobile version